Reklama

Wędrówka ludów

Wędrówka ludów

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Migranci stanowią 3 proc. populacji świata. Z tych 200 milionów uchodźców, azylantów albo poszukiwaczy lepszej pracy niemal co trzeci mieszka w Europie. “Wędrówka ludów już się rozpoczęła i potrwa dłuższy czas" - ostrzega monachijski kardynał Friedrich Wetter. Pat Cox, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, dodaje: “Migracja jest jednym z najbardziej nabrzmiałych problemów na Starym Kontynencie".
N

Niedawno zachodnia prasa opisywała eskapadę 11-letniego Macedończyka, którego ojciec musiał odesłać z Niemiec do babci w Skopje, ponieważ chłopiec nie otrzymał pozwolenia na stały pobyt. Na granicy austriacko-słoweńskiej okazało się jednak, że jego paszport jest nieważny; jedenastolatka odesłano z powrotem do ojca, ale po drodze gdzieś zniknął. Odnaleziono go w Austrii - przyznał się, że uciekł, bo nie chciał wracać do Niemiec.

To tylko jeden z tysięcy przykładów kłopotów migrantów z asymilacją, mnożeniem biurokratycznych przeszkód, niechęcią ze strony nowego otoczenia. Obok tych codziennych trudności trzeba wziąć jeszcze pod uwagę klęski żywiołowe i konflikty, po których Europę zalewają rzesze uchodźców. Ale jest też druga strona medalu: nielegalni migranci, których liczby nikt nie potrafi dokładnie oszacować, międzynarodowy handel kobietami i dziećmi itp....

9428

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]