Reklama

Gra w migrantów

Gra w migrantów

13.07.2015
Czyta się kilka minut
Kraje Zachodu zastanawiają się, jak wykorzystać migrantów do przyspieszenia własnego rozwoju. A Polska?
Pierwsza grupa syryjskich chrześcijan po przylocie do Polski, Warszawa, 11 lipca 2015 r. Uchodźcy nie zdecydowali się na ujawnienie twarzy. Fot. Krystian Maj / FORUM
W

W miniony piątek późnym wieczorem na warszawskim Okęciu wylądował samolot ze 157 uchodźcami z Syrii, o których przyjęcie apelowaliśmy na naszych łamach. Choć sprowadzono ich w trybie nadzwyczajnym – m.in. dzięki mobilizacji polskich służb konsularnych – w kraju będą oni podlegać tej samej procedurze, co inni uciekinierzy starający się o uregulowanie swojego statusu w Polsce. W dniach, w których będą Państwo czytać ten tekst, oni będą składać podania o status uchodźców.

Jaka przyszłość czeka ich u nas? Czy Polska ma im – oraz tysiącom obcokrajowców, którzy będą do nas przybywać w przyszłości – coś do zaoferowania? Czy wiąże z nimi strategie własnego rozwoju? Jeśli wierzyć ekspertom zajmującym się polityką migracyjną, żaden państwowy urzędnik nie potrafi na te pytania odpowiedzieć.

Pilnie potrzebni

Choć od lat było wiadomo, że będzie do nas...

14028

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]