Reklama

Osiemset tysięcy

Osiemset tysięcy

23.08.2015
Czyta się kilka minut
Najwięcej uchodźców kieruje się do zamożnych Niemiec. Instytucje państwowe przestają sobie radzić.
Przed ośrodkiem zdrowia i pomocy społecznej w berlińskiej dzielnicy Moabit, lipiec 2015 r. Fot. Tobias Schwarz / AFP / EAST NEWS
O

Od miesięcy oglądamy te same dramatyczne zdjęcia. Na jednych: łodzie na Morzu Śródziemnym, przepełnione ludźmi, którzy, jeśli będą mieć szczęście, wylądują na włoskiej Lampedusie albo greckiej Kos – lub, jeśli nie będą mieć szczęścia, utoną. Na innych: tłumy we francuskim Calais, które chwytają się najbardziej niezwykłych sposobów, aby przez eurotunel dostać się do Wielkiej Brytanii – i policjanci, którzy w bardziej niż zdecydowany sposób usiłują udaremnić ten zamiar.

Z Niemiec nie ma aż tak dramatycznych zdjęć – co nie znaczy, że sytuacja nie jest dramatyczna. Republika Federalna to główny cel dla obecnej fali uchodźców zmierzających do Europy; fali na Starym Kontynencie najliczniejszej od końca II wojny światowej. Zwłaszcza teraz, w gorące letnie tygodnie, Niemcy przeżywają prawdziwy szturm uchodźców, z którym coraz trudniej sobie poradzić.

Pod gołym niebem...

15896

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]