Reklama

Planeta wędrowców

Planeta wędrowców

21.08.2006
Czyta się kilka minut
Debata o migracjach jest jednostronna i powierzchowna. Tragiczne historie dziewcząt porywanych do domów publicznych albo upokorzonych rodaków na farmach-obozach pracy to wynaturzenie, nie reguła. Równocześnie zbyt mało mówi się, że Stary Kontynent starzeje się w sensie literalnym.
"Jesteśmy bardziej podobni niż myślimy", kampania niemieckiej Caritas na rzecz integracji imigrantów
C

Clifford Simak, klasyk literatury fantastyczno-naukowej, w jednej ze swych powieści z lat 50. sugestywnie przedstawia koniec cywilizacji ziemskiej. Ludzie opuszczają macierzystą planetę, żeby osiedlić się na Jowiszu. U źródeł exodusu stoją nie wojny, epidemie czy jakieś niewyobrażalne kataklizmy, ale niewytłumaczalny racjonalnie niepokój, popychający ludzkość do osiedlenia się w nieznanym miejscu. Chociaż problem migracji międzyplanetarnych jeszcze długo będzie należał do świata fantazji, obserwacje Simaka dotyczące ludzkiej natury pozwalają lepiej rozumieć nasze nieustanne wędrówki do innych krajów w poszukiwaniu lepszego życia.

Świat pomniejszony

Imigranci stanowią prawie 3 proc. ludności świata, blisko 180 milionów osób, czyli mniej więcej tyle, ile liczy sobie ludność Brazylii. Jedni podróżują z własnej woli, inni zostali...

17485

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]