Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Watykański think tank

Watykański think tank

19.06.2017
Czyta się kilka minut
„»Aborcjonista« w Papieskiej Akademii Życia – powołał go sam Franciszek” – krzyczały niechętne papieżowi tytuły.
N

Nasze »nie« dla aborcji jest całkowite” – odpowiadał abp Vincenzo Paglia przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Papież, reformując tę instytucję, zmienił jej statut i powołał nowych członków. Wśród nich znalazł się Nigel Biggar, anglikański profesor teologii moralnej i duszpasterskiej na uniwersytecie w Oxfordzie. Konserwatywny portal „Catholic Herald” szybko odkrył, że w 2011 r. w rozmowie ze znanym z proaborcyjnych poglądów etykiem Peterem Singerem Biggar skłonny był zgodzić się na dopuszczenie aborcji do 18. tygodnia ciąży (wówczas pojawiają się pierwsze oznaki funkcjonowania mózgu płodu).

Abp Paglia w rozmowie z portalem Vatican Insider przyznał, że Akademii nie była znana wypowiedź Biggara. Podkreślał, że anglikański uczony nigdy nie napisał pracy na temat aborcji, a specjalizuje się w etycznych problemach schyłku życia i tu jego poglądy są zgodne z nauczaniem Kościoła katolickiego. W końcu przyznał, że osobiście skontaktował się z anglikańskim etykiem, który obiecał, że nie poruszy więcej problemu aborcji. Ujawnił też, że nominację Biggara wysunął prymas Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby, wcześniej poproszony o zaproponowanie swego reprezentanta.

Owa prośba związana jest z pomysłem papieża, by nowi członkowie Akademii reprezentowali tradycje także innych wyznań, kultur i religii. Dlatego wśród jej 45 nowych członków znaleźli się m.in. japoński laureat Nagrody Nobla Shinya Yamanaka, tunezyjski muzułmanin Mohamed Haddad oraz dyrektor etyki medycznej w Medical Center w Jerozolimie Shaare Zedek.

Mimo defensywnych wypowiedzi jej nowego przewodniczącego reforma Papieskiej Akademii Życia ma poważny charakter. Jej statut zakłada, że zajmie się badaniem różnych aspektów ochrony godności osoby w każdej fazie jej życia (nie tylko na początku i na końcu, jak do tej pory), a także promowaniem wzajemnego szacunku między osobami różnych płci i pokoleń. O nowym podejściu najlepiej świadczy fakt, że członkowie Akademii nie muszą już podpisywać deklaracji wierności nauczaniu Kościoła. Ma więc ona bardziej charakter naukowego think tanku niż watykańskiej „organizacji pro-life”. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]