Reklama

Waszyngtońskie przecieki

Waszyngtońskie przecieki

13.11.2005
Czyta się kilka minut
2 listopada Washington Post, powołując się na źródła w administracji USA i informacje z innych krajów, stwierdził, że na terenie Europy Środkowo-Wschodniej CIA przetrzymuje i przesłuchuje terrorystów z Al-Kaidy. Następnego dnia przedstawiciel broniącej praw człowieka organizacji Human Rights Watch powiedział o mocnych poszlakach, że może to mieć miejsce w Polsce lub Rumunii.
D

Dowodem na tajne operacje przerzutu przez CIA więźniów była trasa lotu Boeninga 737 wynajmowanego przez Agencję od prywatnej firmy (prawdopodobnie założonej także przez CIA). Samolot ten lądował na lotnisku w Szymanach, parę kilometrów od Szczytna i niewiele dalej od ośrodka szkoleniowego polskiego wywiadu w Kiejkutach, a wszystko to się działo w 2003 r. W Polsce “wszyscy święci" od potencjalnej współpracy z Amerykanami (byli szefowie MON, MSZ, MSW) zaprzeczyli faktowi przerzutu więźniów CIA do naszego kraju. Zaprzeczenia były na tyle gorące, że zaniepokojona zrazu Komisja Europejska oświadczyła, że w pełni daje wiarę polskiemu dementi. Ostatecznego dowodu niewinności jednak nie udało się znaleźć, bo zaginęła książka lotniska w Szymanach z 2003 r., w której powinny być odnotowane wszystkie loty z tego czasu.

To, że CIA mogła używać za zgodą polskich władz...

1484

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]