Reklama

W pogoni za Pogonią

W pogoni za Pogonią

26.03.2018
Czyta się kilka minut
Sto lat temu powstała Białoruska Republika Ludowa: raczej idea państwa niż państwo. Ale bez niej nie byłoby Białorusi sowieckiej, a dziś niepodległej. Niewielu jednak wie o jej istnieniu.
„Dzień Wolności”: tradycyjny protest opozycji białoruskiej w rocznicę deklaracji niepodległości. Mińsk, 25 marca 2016 r. MIKALAI ANISHCHANKA / ANADOLU AGENCY / GETTY IMAGES
J

Jakkolwiek zabrzmi to dziwnie, na Białorusi jest kilka świąt niepodległości. Przez pierwszych parę lat po 1991 r. obchodzono ją 27 lipca, na pamiątkę uniezależnienia się od Związku Sowieckiego. Później, po dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki, prezydent – urzędujący do dziś – z życzliwością odniósł się do symboliki sowieckiej i wybrał nową datę: 3 lipca, na pamiątkę odbicia Mińska przez ­Armię Czerwoną z rąk Niemców.

Jest jeszcze białoruska opozycja. Ona za święto niepodległości uznaje 25 marca: dzień proklamowania w 1918 r. Białoruskiej Republiki Ludowej (BRL). Tworu, któremu Białorusini zawdzięczają zapewne dzisiejszą państwowość, ale który został wymazany z ich pamięci.

W przeciągu historii

Rok 1918 był jednym z nielicznych momentów w XX-wiecznej historii Białorusinów, gdy mogli być nie tylko świadkami swej historii, lecz także jej kowalami – choć tylko w...

19007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Białoruskie elity....Premierem rządu BRL od kwietnia do czerwca 1918 był Roman Skirmunt (a więc podpis pod fotografią jest próbą wyczyszczenia pamięci o nim:))), brat Konstantego Skirmunta, członka paryskiego Komitetu Narodowego Polskiego i jego przedstawiciela w Rzymie. Byli tez i inni "Białorusini", którzy potem znaleźli się w niepodległej Polsce. Pogoń zaś, czyli biała postać rycerza na koniu na niebieskim tle, była godłem Wielkiego Ksiestwa Litewskiego, które wchodziło w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Stąd dwupolowa tarcza herbowa funkcjonujaca przez cały XIX wiek na ziemiach polskich pozostających pod zaborami: po lewej Orzeł, po prawej Pogoń. W latach 60. przyłączono trzecie pole, na którym znalazł się Archanioł Michał - godło Rusi Czerwonej, czyli Ukrainy. Był to program terytorialny polskiej inteligencji, która marzyła o wskrzeszeniu dawnej Rzeczypospolitej sprzed I rozbioru. Nie dziwie się, ze Łukaszence taka Pogoń źle się kojarzy:)))

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]