Reklama

Nie ustępuj o krok

Nie ustępuj o krok

22.07.2013
Czyta się kilka minut
„To współczesny lincz” – mówią Afroamerykanie po wyroku uniewinniającym białego zabójcę czarnego nastolatka. USA po raz kolejny konfrontuje się z problemami rasowymi. Ale niepokój budzi też eskalacja przemocy i coraz większa skłonność do samosądów.
Protest przeciwko uniewinnieniu George'a Zimmermana na ulicach Los Angeles. Lipiec 2013 r. Fot. Frederic J. Brown / AFP / EAST NEWS
C

Choć rozgoryczenie i frustracja są w tych dniach udziałem wielu Amerykanów – nie tylko tych o czarnym kolorze skóry – mało kto jest zaskoczony tym, co zaszło. Elementy scenariusza wydają się bardzo znajome.
Wszystko zaczęło się w lutym 2012 r., gdy niejaki George Zimmerman pełnił nocny dyżur – jako strażnik-ochotnik – na terenie zasobnego osiedla na przedmieściach Orlando w stanie Floryda. Kiedy zauważył ubranego w bluzę z kapturem młodzieńca – 17-letni Trayvon Martin wracał z pobliskiego sklepu z paczką cukierków i puszką oranżady – zadzwonił na policję. Podzielił się swoimi podejrzeniami: chłopak był czarny, najprawdopodobniej „miał złe zamiary”, być może był pod wpływem narkotyków... „Ja ich znam. Oni zawsze rozrabiają” – dodał Zimmerman, posługując się niecenzuralnymi wyrażeniami.
Dyżurny oficer poprosił, aby Zimmerman określił dokładnie miejsce, gdzie się znajdują....

11742

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]