Reklama

Amerykańska solidarność

Amerykańska solidarność

12.04.2015
Czyta się kilka minut
„Selma” to film potrzebny. Nawet jeśli czasem przypomina czytankę.
Kadr z filmu Avy DuVernay „Selma” Fot. www.selmamovie.com
N

Nagłaśniane ostatnio nadużycia amerykańskiej policji wobec czarnoskórych uświadamiają, jak nabrzmiały pozostaje problem rasizmu w wielokulturowej demokracji. Choćby dlatego powinny powstawać takie filmy – by przypominając o ruchach emancypacyjnych, pokazywać, jak wiele jeszcze do zrobienia. Opowieść o marszu protestacyjnym zorganizowanym przez Martina Luthera Kinga, nakręcona w 50. rocznicę, brzmi jak przypomnienie i napomnienie.

King (David Oyelowo) postanawia na czele tłumu wyruszyć z miasteczka Selma do stolicy stanu Alabama z pokojową demonstracją przeciwko gwałceniu prawa wyborczego przyznanego niedawno Afroamerykanom. Twórcy stosują ciekawy chwyt: etapy przygotowań i samych akcji punktowane są językiem tajnych raportów FBI, które pokazują, jak codzienność Kinga, jego rodziny i współdziałaczy stała się jednym wielkim życiem na podsłuchu. Pastor z Atlanty, który został...

3743

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]