Reklama

Ładowanie...

Amerykańska solidarność

12.04.2015
Czyta się kilka minut
„Selma” to film potrzebny. Nawet jeśli czasem przypomina czytankę.
Kadr z filmu Avy DuVernay „Selma” Fot. www.selmamovie.com
N

Nagłaśniane ostatnio nadużycia amerykańskiej policji wobec czarnoskórych uświadamiają, jak nabrzmiały pozostaje problem rasizmu w wielokulturowej demokracji. Choćby dlatego powinny powstawać takie filmy – by przypominając o ruchach emancypacyjnych, pokazywać, jak wiele jeszcze do zrobienia. Opowieść o marszu protestacyjnym zorganizowanym przez Martina Luthera Kinga, nakręcona w 50. rocznicę, brzmi jak przypomnienie i napomnienie.

King (David Oyelowo) postanawia na czele tłumu wyruszyć z miasteczka Selma do stolicy stanu Alabama z pokojową demonstracją przeciwko gwałceniu prawa wyborczego przyznanego niedawno Afroamerykanom. Twórcy stosują ciekawy chwyt: etapy przygotowań i samych akcji punktowane są językiem tajnych raportów FBI, które pokazują, jak codzienność Kinga, jego rodziny i współdziałaczy stała się jednym wielkim życiem na podsłuchu. Pastor z Atlanty, który został...

3743

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]