Reklama

O czym marzył King

O czym marzył King

26.08.2013
Czyta się kilka minut
Od chwili, kiedy Martin Luther King wypowiedział pamiętne słowa – „I have a dream” – mija właśnie pół wieku. Ile z jego marzeń udało się zrealizować?
Martin Luther King podczas „Marszu dla wolności i pracy”. Waszyngton, 12 sierpnia 1963 r. Fot. Keystone Pictures USA / EYEVINE / EAST NEWS
P

Przemówienie, które czarnoskóry przywódca ruchu o równość praw obywatelskich wygłosił 28 sierpnia 1963 r., podczas słynnego „Marszu na Waszyngton”, uważane jest za jedno z przełomowych wydarzeń w historii Ameryki. U stóp Kapitolu zgromadziło się wówczas ponad ćwierć miliona ludzi. Stojąc przed ogromnym pomnikiem poświęconym Abrahamowi Lincolnowi, prezydentowi, który sto lat wcześniej doprowadził do zniesienia niewolnictwa, King wzywał Amerykanów do podjęcia walki na rzecz równouprawnienia.
„Kiedy założyciele naszej republiki tworzyli wspaniałe dokumenty, jakimi były Konstytucja i Deklaracja Niepodległości, podpisali testament, którego beneficjentem miał być każdy Amerykanin – przypominał King. – Zawierał obietnicę, że wszystkim ludziom zostanie zagwarantowane prawo do życia, wolności i budowania szczęścia”.
DRZWI MOŻLIWOŚCI
King nie przemawiał li...

8383

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]