Reklama

Mniejsze zło

Mniejsze zło

z San Diego (USA)
17.08.2020
Czyta się kilka minut
Joe Biden wybrał na swoją kandydatkę na wiceprezydenta USA czarnoskórą senatorkę Kamalę Harris. Czy to wystarczy, aby Afroamerykanie uwierzyli, że polityk Partii Demokratycznej wyciągnie ich z biedy i zwalczy rasizm?
Joe Biden i Kamala Harris podczas wystąpienia wyborczego w mieście Wilmington w stanie Delaware, 12 sierpnia 2020 r. Fot. CAROLYN KASTER / AP / EAST NEWS
J

Jamarcus Dove-Simmons ma 18 lat i ponad 10 tys. obserwujących na Twitterze. W jednym z tweetów pisze, że jest za ochroną życia, dostępem do broni palnej i nie wstydzi się tego, że popiera Donalda Trumpa. Nastolatek z 40-tysięcznego miasta Spartanburg w Karolinie Południowej ma już mocno sprecyzowane poglądy. Podobnie jak plany na przyszłość: najpierw służba w siłach powietrznych USA, potem studia i kariera w polityce.

Dla Jamarcusa, czarnoskórego syna nauczycielki z biednej dzielnicy Spartanburga, taki scenariusz życiowy to być może jedyna szansa na społeczny awans.

W politykę nastolatek włączył się zresztą już teraz: zaangażował się w kampanię Donalda Trumpa i wspiera w internecie jego reelekcję.

Jak może głosować czarnoskóry

Z Jamarcusem rozmawiam tuż po pogrzebie Johna Lewisa – kongresmena i legendarnego działacza ruchu na rzecz równouprawnienia...

17195

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Tylko, sytuację demokratów może skomplikować to, że w dobie kryzysu ekonomicznego i covidowego ludzie szukają silnego przywódcy! Czy wybiorą "większe" zło, na mniej pewne czasy. Kiedy Ameryka też musi walczyć o swoją pozycję na Świecie...

Dlaczego pani Zdzieborska nie zapytała swoich rozmówców o konkretne przykłady rasismu Trumpa? Autorka pisze, że 80% Czarnych Amerykanów uważa Trumpa za rasistę (wg sondaży). Sondaże obecnie są niewiarygodne i wynik zależy od tego kto je robi i kto jest pytany. Zapewne autorka pamięta, że w 2016 roku H.Clinton miała ponad 10% przewagi nad Trumpem (wg sondaży) i wynik końcowy wszyscy znamy. Ja znam wiele wypowiedzi Czarnych Amerykanów, którzy uważają, że to właśnie partia demokratyczna jest powodem istniejącego rasismu w USA. Partia demokratyczna celowo utrzymuje Czarnych Amerykanów na swoich współczesnych "demokratycznych plantacjach", aby mieć posłusznych wyborców. Zlikwidowała możliwość wyboru szkoły i to uniemożliwia wielu dzieciom Czarnych Amerykanów zdobycie dobrego wykształacenia. A stało się to za kadenji prezydenta Obamy. "School choice" były przeciwne związki zawodowe nauczycieli (jeden z głównych sponsorów demokratów). Mam nadzieje, że pani Zdzieborska napisze kiedyś komentarz na temat istniejącego rasismu demokratycznego w południowej części Chicago, które od lat jest rządzone przez demokratów. Obama jako prezydent nic nie zrobił w ciągu 8 lat swoich rządów dla poprawy losu Czarnych Amerykanów. Wykorzystał stanowisko aby dostać się do grona "artystycznych elit" z Hollywood. W czasie jego rządów zostało postrzelonych w Chicago ok. 25000 osób z tego ponad 90% stanowili Czarni Amerykanie. Większość śmiertelnych ofiar strzelanin to także Czarni Amerykanie. I to jest prawdziwy rasism, który umiejscowiony jest w partii,która tylko przez brak znajomości historii jest przez wielu nazywana nadal demokratyczną.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]