Reklama

Ukraińska wędrówka przez pustynię

Ukraińska wędrówka przez pustynię

04.09.2016
Czyta się kilka minut
Państwo ukraińskie jest bytem nieodwracalnym: taki wniosek płynie z 25 lat jego niepodległości. Ale Ukrainie niezbędne są kolejne reformy. A największą przeszkodą dla modernizacji są elity rządzące.
Zaporoże, sierpień 2016 r. Jeszcze kilka miesięcy temu w tym miejscu stał największy pomnik Lenina na Ukrainie. Fot. Wojciech Konończuk
M

Mimo deszczowej pogody, w środę 24 sierpnia na Tarasową Górę przyszły tłumy.

Przedmieście niewielkiego, sennego Kaniowa, położonego nieco ponad 100 km na południowy wschód od Kijowa, kryje bowiem narodową relikwię – mogiłę Tarasa Szewczenki. Dla Ukraińców jest on kimś więcej niż tylko XIX-wiecznym poetą-wieszczem. Szewczenko to duchowy ojciec narodu, jeden z jego faktycznych założycieli. Autor „Kobzarza”, czyli swoistej narodowej biblii.
Zmarły w 1861 r., w swym „Testamencie” Szewczenko pisał: „Kiedy umrę, to na wzgórzu wznieście mi mogiłę, pośród stepu szerokiego Ukrainy miłej, aby łany rozłożyste i brzeg Dniepru stromy można było widzieć”.

Tak też się stało. Choć zmarł w Petersburgu, ówczesnej stolicy Rosji, to pochowany został na wysokim kaniowskim wzgórzu, nad najbardziej ukraińską z rzek – Dnieprem. Ukraińcy pielgrzymują do jego grobu od 155 lat.

Choć...

14283

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]