Reklama

Ładowanie...

Uczciwy cud

14.12.2014
Czyta się kilka minut
Prof. Janusz Skalski nie chce już wracać do hipotermii dwuletniego Adasia. Woli mówić o etyce lekarskiej, kosmicznej patologii NFZ, głupocie resortu zdrowia i przyszłości medycyny.
Fot. Grażyna Makara
Z

Ze schodów willi widać wieżę łagiewnickiego sanktuarium. W środku ciemno; na dzwonek nikt nie reaguje. Wybieram numer komórki.

– Umówiliśmy się na rozmowę? Na kiedy? Na teraz? Właśnie wychodzę ze szpitala. Proszę wybaczyć, mam kilkanaście spotkań dziennie, zadręczony jestem. Zadręczony.

10 minut później prof. Skalski wysiada z samochodu. Niewysoki 60-latek z wąsem, w eleganckim płaszczu i kapeluszu, ze skórzaną teczką. Otwierając drzwi tłumaczy: – Jeśli nie umawiała się pani przez sekretarkę, to nie mam prawa pamiętać. Głowę mam zajętą pacjentami. Właśnie zastanawialiśmy się, czy operować jednego chłopca. Mógłbym go teraz robić.

Błyszczący szpikulec

Siadamy w bibliotece. Nie wiem, na czym skupić wzrok: jest kryształowy żyrandol i fikus sięgający sufitu, są meble art deco, regały szczelnie zapełnione książkami, obrazy i grafiki.

–...

21515

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]