Reklama

Zimna krew chirurga

23.02.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Antoni Dziatkowiak, kardiochirurg: Nie ma na świecie chirurga, który nie miałby cmentarzyka spowodowanego niewiedzą, nieświadomością, nieumiejętnością.
Fot. Grażyna Makara
A

ARTUR SPORNIAK: Kim jest kardiochirurg?
Prof. ANTONI DZIATKOWIAK: To fachowiec, który zna się na tym, jak naprawia serce człowieka. Podobnie jak mechanik samochodowy potrafi zreperować silnik, z tą różnicą, że chirurg odpowiada w inny sposób niż mechanik – przed chorym i jego rodziną, przed środowiskiem lekarskim, przed prawem i wreszcie przed samym sobą.
Od 2001 r. jestem na emeryturze, więc w naszej rozmowie będę przywoływał zdarzenia z przeszłości. Przez 50 lat pracy chirurga osobiście wykonałem 30 tysięcy operacji, głównie serca i wielkich naczyń. Razem z moim zespołem wykonałem też ponad 500 przeszczepów serca. To ogromne doświadczenie, odpowiedzialność, ale też satysfakcja.
Łącznie z niedzielami musiałby Pan Profesor robić co najmniej dwie operacje dziennie.
Wykonywałem codziennie pięć i...

21259

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]