Reklama

Próba sił Merkel

Próba sił Merkel

12.06.2016
Czyta się kilka minut
Niemieckiej kanclerz będzie brakować wsparcia prezydenta Joachima Gaucka.
Niemieckiej kanclerz będzie brakować wsparcia prezydenta Joachima Gaucka. Fot. Boris Roessler / POOL / AFP / EAST NEWS
W

W roli prezydenta 76-letni dziś Gauck był dla kraju szczęśliwym trafem i mało kto byłby niezadowolony, gdyby w lutym 2017 r., gdy kończy się jego kadencja, zgodził się ponownie kandydować. Ponieważ prezydenta wybiera Zgromadzenie Federalne (tj. członkowie Bundestagu i przedstawiciele landów) i ponieważ Gauck cieszy się wielką popularnością, byłaby to formalność. Ale w minionym tygodniu ogłosił on, że nie będzie zabiegać o reelekcję – z powodu wieku.

Poszukiwanie jego następcy nie będzie łatwe. Gauck wysoko ustawił poprzeczkę: łączył takie pojęcia oraz wartości jak wolność i odpowiedzialność, wiara i rozum, indywidualizm i wspólnotowość.

Ten wschodnioniemiecki pastor, uczestnik rewolucji 1989 r., a potem założyciel niemieckiego odpowiednika polskiego IPN-u uosabiał godność, charyzmę i siłę słowa. Także to ostatnie jest nie bez znaczenia w sytuacji, gdy, pełniąc funkcję...

5670

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]