Reklama

Ładowanie...

Próba sił Merkel

12.06.2016
Czyta się kilka minut
Niemieckiej kanclerz będzie brakować wsparcia prezydenta Joachima Gaucka.
Niemieckiej kanclerz będzie brakować wsparcia prezydenta Joachima Gaucka. Fot. Boris Roessler / POOL / AFP / EAST NEWS
W

W roli prezydenta 76-letni dziś Gauck był dla kraju szczęśliwym trafem i mało kto byłby niezadowolony, gdyby w lutym 2017 r., gdy kończy się jego kadencja, zgodził się ponownie kandydować. Ponieważ prezydenta wybiera Zgromadzenie Federalne (tj. członkowie Bundestagu i przedstawiciele landów) i ponieważ Gauck cieszy się wielką popularnością, byłaby to formalność. Ale w minionym tygodniu ogłosił on, że nie będzie zabiegać o reelekcję – z powodu wieku.

Poszukiwanie jego następcy nie będzie łatwe. Gauck wysoko ustawił poprzeczkę: łączył takie pojęcia oraz wartości jak wolność i odpowiedzialność, wiara i rozum, indywidualizm i wspólnotowość.

Ten wschodnioniemiecki pastor, uczestnik rewolucji 1989 r., a potem założyciel niemieckiego odpowiednika polskiego IPN-u uosabiał godność, charyzmę i siłę słowa. Także to ostatnie jest nie bez znaczenia w sytuacji, gdy, pełniąc funkcję...

5670

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]