Reklama

Szopka z dziedzictwem

Szopka z dziedzictwem

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Sto dwadzieścia sekund. Tyle musi utrzymać się cieniutka pianka w kolorze orzecha laskowego na powierzchni kawy, żeby była ona godna nazwy espresso.
JIRI HERA / ADOBE STOCK
T

Tego przynajmniej wymaga Konsorcjum Ochrony Tradycyjnego Włoskiego Espresso. Organizacja ta, uzbrojona w komitet naukowy nabity tuzinem profesorów (nie sprawdzałem czego, wybaczcie, jestem mistrzem marnowania czasu, ale są pewne granice), wydaje regulaminy oraz sążniste prace opisujące językiem akademickim, dlaczego ochrony potrzebuje coś, co wydaje się oczywiste, żywe i wtopione w tkankę codzienności.

A może już nie takie wcale żywe? Przecież w Brukseli o mało nie powołali komisarza ds. ochrony europejskiego sposobu życia – pisałem o tym onegdaj, dodam więc dla porządku, że z „ochrony” zrobiła się „promocja”, żeby zatrzeć wrażenie, iż ktoś ma tu ochotę mury wznosić niczym jakiś Trump. No więc skoro coś wymaga ochrony – jeśli traktować takie inicjatywy serio, a nie jako pomysł na lukratywne bicie piany – to znaczy, że tracimy wiarę, iż przetrwa samo. „Gdyby nie społeczne...

5807

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]