Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Swojskie Boże Narodzenie

Swojskie Boże Narodzenie

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli chcesz wiedzieć, jak się mógł narodzić Bóg z Dziewicy, idź do teologa. Ale jeśli chcesz się dowiedzieć, jak kochać Narodzonego, posłuchaj kolęd i zapatrz się w szopkę.
Szopka krakowska i jej autorka Rozalia Malik z córką Anielką, grudzień 2015 r. Fot. Cecylia Malik
O

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze cieszyłem się łaską wiary. Nigdy nie miałem problemu z wiarą w dogmaty, które wydają się dla niektórych nie do uwierzenia: na przykład w narodzenie Jezusa z Dziewicy czy też Zmartwychwstanie Pańskie. Nie intryguje mnie ani fizjologia dziewiczego narodzenia Jezusa, ani nie kręci mnie fizyka Zmartwychwstania. Bardziej od pytań o sposób, w który dokonały się te cudowne wydarzenia, interesują mnie pytania o ich przesłanie, sens i znaczenie. Na te pytania wiara Kościoła od początku odpowiada sięgając po symbole, znaki, metafory. Właśnie dlatego wierzę w wołu i osła w szopce, w łańcuchy na choince, w to, że „Panna na ten czas psałterz czytała”, gdy przyszedł do niej Gabriel – bo jak mogło być inaczej? – i że las cierniowy zakwitł różami, gdy Maryja z Jezusem w łonie szła do Elżbiety – jak podpowiada pewien chorał adwentowy. Wszystko to bowiem pozwala mi...

10025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Naprawdę nie kręci?

A Boga zrobili z niego marketingowcy w celach biznesowych. Takimi samymi bogami byli cezarowie, których władza pochodziła od bogów i tylko przed bogami mieli odpowiadać za swoje wredne czyny.

Jezus był najzwyklejszym człowiekiem a nie bajkowym Bogiem. Równość i sprawiedliwość promowane przez pierwszych następców Jezusa to jest jądro jego Idei. A nie ma z tym niż wspólnego kasta zawodowych katolików z ich miłością za pieniądze, godną poziomu prostytucji. O to was oskarżam vatykanerzy !!!!

wobec kosmicznej wielkości boskiego absolutu. Dlatego vatykanerzy kolaborujący ze wszystkimi Hitlerami, Pinochetami, Salazarami, Francami, Mussolinimi i resztą tyranów oraz stawiający swoją kastę na piedestale "lepiej wierzących" i za to każących sobie płacić, zdradzili wszystko co tylko mogli z jezusowych idei.

"Wiara może obejść się bez teologii" (nie-filozof, L.K+anty-teolog A.G) 1P3,14+Fides et RAtio JPII, 1998 to...tajemnica! Wiglijka, zlobeczek, pasterzyki, pochody na III Kroli to TO jest wiara!Po co istnieją studia biblijne, itp.? Zamknac je w cholerę! Jak na Wschodzie: słuchaj władzy, państwowej i religijnej ciemny poddany albo...kula w leb tj. nie dostaniesz pracy (na Uczelni, szkole, Kosciele)! Mark 10:18(+inni synoptycy) to jest przez przypadek w NT?Pawel z Wlodkowic (i JPII) przewraca się w grobie. Zrozumienie relacji znaczeniowej między terminami "syn Bozy" i "Bog" to...abstrakcja? Osiagnięcia hermeneutyki biblijnej i logiki matematycznej tu: znaczenia terminow "nazwa", "deskrypt", "relacja",...)rozwiązały raz na zawsze historyczne pyskówki zprzeszlosc (wraz z wojnami religijnymi) jak odkrycie A.Einsteina w 1905 co do sporu Kopernik/Galileusz kontra św.Officjum w xviw (chodzi o teorię wzglednosci ruchu)! Prace np.R.E.Brown,US, O.S.B(także członka Papieskiej Komisji Biblijnej za B Pawla vi),The Birth of The Messiah, 1975 to...tajmnica! Więcej, mój b.profesor W.Chrostowski, celowo falszuje w tlumczeniach innych "Jakub, brat Jezusa" na "Jakub, 'brat'Jezusa".Żalosne!Wątpię, że te słowa spowodują nawrócenie kogokolwiek

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]