Reklama

Swojskie Boże Narodzenie

Swojskie Boże Narodzenie

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli chcesz wiedzieć, jak się mógł narodzić Bóg z Dziewicy, idź do teologa. Ale jeśli chcesz się dowiedzieć, jak kochać Narodzonego, posłuchaj kolęd i zapatrz się w szopkę.
Szopka krakowska i jej autorka Rozalia Malik z córką Anielką, grudzień 2015 r. Fot. Cecylia Malik
O

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze cieszyłem się łaską wiary. Nigdy nie miałem problemu z wiarą w dogmaty, które wydają się dla niektórych nie do uwierzenia: na przykład w narodzenie Jezusa z Dziewicy czy też Zmartwychwstanie Pańskie. Nie intryguje mnie ani fizjologia dziewiczego narodzenia Jezusa, ani nie kręci mnie fizyka Zmartwychwstania. Bardziej od pytań o sposób, w który dokonały się te cudowne wydarzenia, interesują mnie pytania o ich przesłanie, sens i znaczenie. Na te pytania wiara Kościoła od początku odpowiada sięgając po symbole, znaki, metafory. Właśnie dlatego wierzę w wołu i osła w szopce, w łańcuchy na choince, w to, że „Panna na ten czas psałterz czytała”, gdy przyszedł do niej Gabriel – bo jak mogło być inaczej? – i że las cierniowy zakwitł różami, gdy Maryja z Jezusem w łonie szła do Elżbiety – jak podpowiada pewien chorał adwentowy. Wszystko to bowiem pozwala mi...

10025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Naprawdę nie kręci?

A Boga zrobili z niego marketingowcy w celach biznesowych. Takimi samymi bogami byli cezarowie, których władza pochodziła od bogów i tylko przed bogami mieli odpowiadać za swoje wredne czyny.

Jezus był najzwyklejszym człowiekiem a nie bajkowym Bogiem. Równość i sprawiedliwość promowane przez pierwszych następców Jezusa to jest jądro jego Idei. A nie ma z tym niż wspólnego kasta zawodowych katolików z ich miłością za pieniądze, godną poziomu prostytucji. O to was oskarżam vatykanerzy !!!!

wobec kosmicznej wielkości boskiego absolutu. Dlatego vatykanerzy kolaborujący ze wszystkimi Hitlerami, Pinochetami, Salazarami, Francami, Mussolinimi i resztą tyranów oraz stawiający swoją kastę na piedestale "lepiej wierzących" i za to każących sobie płacić, zdradzili wszystko co tylko mogli z jezusowych idei.

"Wiara może obejść się bez teologii" (nie-filozof, L.K+anty-teolog A.G) 1P3,14+Fides et RAtio JPII, 1998 to...tajemnica! Wiglijka, zlobeczek, pasterzyki, pochody na III Kroli to TO jest wiara!Po co istnieją studia biblijne, itp.? Zamknac je w cholerę! Jak na Wschodzie: słuchaj władzy, państwowej i religijnej ciemny poddany albo...kula w leb tj. nie dostaniesz pracy (na Uczelni, szkole, Kosciele)! Mark 10:18(+inni synoptycy) to jest przez przypadek w NT?Pawel z Wlodkowic (i JPII) przewraca się w grobie. Zrozumienie relacji znaczeniowej między terminami "syn Bozy" i "Bog" to...abstrakcja? Osiagnięcia hermeneutyki biblijnej i logiki matematycznej tu: znaczenia terminow "nazwa", "deskrypt", "relacja",...)rozwiązały raz na zawsze historyczne pyskówki zprzeszlosc (wraz z wojnami religijnymi) jak odkrycie A.Einsteina w 1905 co do sporu Kopernik/Galileusz kontra św.Officjum w xviw (chodzi o teorię wzglednosci ruchu)! Prace np.R.E.Brown,US, O.S.B(także członka Papieskiej Komisji Biblijnej za B Pawla vi),The Birth of The Messiah, 1975 to...tajmnica! Więcej, mój b.profesor W.Chrostowski, celowo falszuje w tlumczeniach innych "Jakub, brat Jezusa" na "Jakub, 'brat'Jezusa".Żalosne!Wątpię, że te słowa spowodują nawrócenie kogokolwiek

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]