Swojskie Boże Narodzenie

Swojskie Boże Narodzenie

13.12.2015
Czyta się kilka minut
Jeśli chcesz wiedzieć, jak się mógł narodzić Bóg z Dziewicy, idź do teologa. Ale jeśli chcesz się dowiedzieć, jak kochać Narodzonego, posłuchaj kolęd i zapatrz się w szopkę.
Szopka krakowska i jej autorka Rozalia Malik z córką Anielką, grudzień 2015 r. Fot. Cecylia Malik
O

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze cieszyłem się łaską wiary. Nigdy nie miałem problemu z wiarą w dogmaty, które wydają się dla niektórych nie do uwierzenia: na przykład w narodzenie Jezusa z Dziewicy czy też Zmartwychwstanie Pańskie. Nie intryguje mnie ani fizjologia dziewiczego narodzenia Jezusa, ani nie kręci mnie fizyka Zmartwychwstania. Bardziej od pytań o sposób, w który dokonały się te cudowne wydarzenia, interesują mnie pytania o ich przesłanie, sens i znaczenie. Na te pytania wiara Kościoła od początku odpowiada sięgając po symbole, znaki, metafory. Właśnie dlatego wierzę w wołu i osła w szopce, w łańcuchy na choince, w to, że „Panna na ten czas psałterz czytała”, gdy przyszedł do niej Gabriel – bo jak mogło być inaczej? – i że las cierniowy zakwitł różami, gdy Maryja z Jezusem w łonie szła do Elżbiety – jak podpowiada pewien chorał adwentowy. Wszystko to bowiem pozwala mi...

10025

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]