Reklama

Figa, czyli jabłko

Figa, czyli jabłko

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Świadome świętowanie Bożego Narodzenia oznacza także przywołanie prawdziwych znaczeń gestów i symboli, które w naszych czasach stały się już zbyt oczywiste.
Fot. Marvin Koner / CORBIS
N

Nie ma świąt bez choinki, opłatka, pustego talerza. Taka tradycja. Życie obrasta gestami, które się utrwalają i rytualizują. Powtarzamy je od pokoleń. Często – niestety – bez głębszej świadomości. A szkoda, przecież „symbol daje do myślenia”.
Nawet choinka coraz częściej pełni wyłącznie funkcję estetyczną. Mówiąc krótko: bardziej zdobi, niż coś nam mówi. A jeśli bardziej zdobi, to ważniejsze staje się to, by była piękna, niż aby była prawdziwa. Z drugiej jednak strony, stała się elementem tak dalece nieodłącznym od świąt, że bardzo często słowo „choinka” staje się zamiennikiem nazwy „Boże Narodzenie”. Czyż nie mówimy, że „zbliża się choinka”?
RAJSKA KARIERA PEWNEGO OWOCU
Mimo że bardzo się u nas zadomowiła, choinka z pochodzenia nie jest ani polska, ani katolicka. Pochodzi z Niemiec, z kręgów – co ciekawe – protestanckich. Mówi się nawet, że...

17902

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]