Reklama

Figa, czyli jabłko

Figa, czyli jabłko

16.12.2013
Czyta się kilka minut
Świadome świętowanie Bożego Narodzenia oznacza także przywołanie prawdziwych znaczeń gestów i symboli, które w naszych czasach stały się już zbyt oczywiste.
Fot. Marvin Koner / CORBIS
N

Nie ma świąt bez choinki, opłatka, pustego talerza. Taka tradycja. Życie obrasta gestami, które się utrwalają i rytualizują. Powtarzamy je od pokoleń. Często – niestety – bez głębszej świadomości. A szkoda, przecież „symbol daje do myślenia”.
Nawet choinka coraz częściej pełni wyłącznie funkcję estetyczną. Mówiąc krótko: bardziej zdobi, niż coś nam mówi. A jeśli bardziej zdobi, to ważniejsze staje się to, by była piękna, niż aby była prawdziwa. Z drugiej jednak strony, stała się elementem tak dalece nieodłącznym od świąt, że bardzo często słowo „choinka” staje się zamiennikiem nazwy „Boże Narodzenie”. Czyż nie mówimy, że „zbliża się choinka”?
RAJSKA KARIERA PEWNEGO OWOCU
Mimo że bardzo się u nas zadomowiła, choinka z pochodzenia nie jest ani polska, ani katolicka. Pochodzi z Niemiec, z kręgów – co ciekawe – protestanckich. Mówi się nawet, że...

17902

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]