Kapłańska futurologia

Pandemia zdaje się podważać naszą niezbędność. Przypadki pedofilii ściągają nas z piedestału. Czy ksiądz ma przyszłość?

Reklama

Kapłańska futurologia

Kapłańska futurologia

15.06.2020
Czyta się kilka minut
Pandemia zdaje się podważać naszą niezbędność. Przypadki pedofilii ściągają nas z piedestału. Czy ksiądz ma przyszłość?
FRANCO ORIGLIA / GETTY IMAGES
C

Czas, w którym się znaleźliśmy, można potraktować jak kurację z klerykalizmu – mówił niedawno ks. Adam Boniecki. – Nagle się okazało, że ksiądz nie jest nam niezbędnie potrzebny do zbawienia. Co więcej, że niektórzy księża nie są nam do niczego potrzebni w sferze »posługi słowa« – jak się lubi nazywać to, co mówią. Bo po prostu nie mają nic do powiedzenia” („TP” nr ­17-18/20). Pytanie jednak, czy to jest kuracja z klerykalizmu, czy może z kapłaństwa? To istotne rozróżnienie. Czy przedłużająca się epidemia doprowadzi do jakiejś redefinicji roli księdza? Tak, to prawda, że przez tygodnie dawaliśmy sobie radę bez kapłanów, a przynajmniej bez bezpośredniego z nimi spotkania: komunia duchowa, żal doskonały, liturgia domowa, transmisje. Sam pisałem na tych łamach, by nie mylić sakramentalności Kościoła z „sakramentalnym i...

17942

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

świetne pytanie, szczególnie gdy stawia je ksiądz - można tedy spekulować, ale wystarczy poczekać - jak długo? myślę, że niedługo, góra jedna-dwie dekady i wszystko się wyklaruje w temacie

"Człowiekowi współczesnemu nie bardzo trafia do przekonania argumentacja historyczna, że idea kapłaństwa jako pośrednictwa między człowiekiem a siłami nadprzyrodzonymi jest stara jak sama ludzkość", zaś kawałek dalej czytamy: "kapłaństwo nie ma nic wspólnego z szamanizmem". A czyż szamanizm nie polega także na pośrednictwie między człowiekiem a siłami nadprzyrodzonymi?

Fajnie sie czyta Ksiedza przemyslenia. Niektorych z tych mysli sa bardzo odwazne. Smuci mnie tylko fakt, ze swiecenia kaplanskie obcinaja Ksiezom odwage cywilna. Przeciez mogli by oni normalnie zaprotestowac wobec swoich biskupow, aby pozbyli sie "czarnych owiec" i zboczencow. A zaden z 50 000 ksiezy w Polsce tego nie zrobi (oprocz ks. Prusaka SI, ks. Isakowicza czy ks. Lemanskiego). A to nie daje nawet 10 sprawiedliwych...

@czwartek, 18.06.2020, 20:18. Księży w Polsce jest ok. 25 tys. Ilu sprawiedliwych tego nie wiem. Możliwe, że tylko trzech, ale czy ks. Draguła się nie obrazi, że go między nich nie policzono?

Jeden zero dla Pana :-). Przepraszam ks. Dragule, ze go nie policzylem do tego grona! No ale jednak do dychy sprawiedliwych nie dobijemy, nie? ;-) Z liczba ksiezy tez byl Pan blizej jak ja: w Polsce zyje 30 000 duchownych (wg Statystyki KK).

kapłanów. Epidemia to ciągle, jeszcze straszne ludzkie tragedie.Widzieliśmy to i nadal widzimy.Więcej przeżywaliśmy to i nadal przeżywamy. Jako ludzie wierzący, dobrze wiemy, że w naszym życiu nie ma nic przypadkowego. Eucharystia odprawiana w pustych Kościołach. Wręcz pozamykane Kościoły z nakazu władzy duchowej. Tak właśnie doświadczał nas Duch Święty. Wszystko ma jakiś cel. Jaki? Pedagogikę. .....królewskie kapłaństwo, naród wybrany..... znasz te słowa kapłanie. I ty świadomie wierny też.Czym będzie to królewskie kapłaństwo, naród wybrany, bez wiernych? A kim będą wierni bez duchownych? Tworzymy naczynia połączone, czy nam się to podoba czy nie. Mnie akurat się podoba. Mówi się że kapłan z ludu jest wzięty i ludowi winien służyć. O tym drugim członie, wielu z was kapłanów, jakby zapomniało. Zdzieranie kasy z komunii, ślubów, pogrzebów, szczególnie na wsi.Jakby tak drogi księże dobrodzieju, Kościół był zamknięty z powodu epidemii, przez pól roku, rok? To z czego byś żył, drogi księże? Może byś kefiry po sklepowych pułkach roznosił? Bo przecież do żadnej innej roboty się nie nadajesz. A to za płacę minimalną i cały czas na nogach.Trudniejsze, niż siedzenie w konfesjonale. A zjeść lubisz dobrze i wypić czasem. Błogosławieństwo koronawirusa dla KK. Całego łącznie z papieżem, biskupami i ludem całego świata. Znak dany nam przez Boga. Inaczej. Czy go zrozumiemy?

"Bo chodzi o to aby zbierac, a nie zebrac i skonczyc zbieranie" :-)

Fotoedytor(ka) znów zaskakuje. Fotografia ilustrująca artykuł podpisana jest FRANCO ORIGLIA / GETTY IMAGES. Tymczasem na stronie TVP3 Kraków można znaleźć ujęcie niemal identyczne, wykonane może o sekundę później [https://krakow.tvp.pl/47653178/czesciowe-zniesienie-obostrzen?p=4]. Tyle że podpisane: Fot. PAP/Łukasz Gągulski. Kto kłamie - TP czy TVP?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]