Reklama

Średniowieczny taniec ze śmiercią

Średniowieczny taniec ze śmiercią

20.04.2020
Czyta się kilka minut
Zastanawiając się, jaki świat się wyłoni, gdy pandemia ustąpi, przejrzyjmy karty historii z zapisem świadectw wielkich europejskich epidemii.
Triumf śmierci, 1465–1470, Pinakoteka Narodowa w Sienie, Włochy / FINE ART IMAGES / EAST NEWS
W

Wielu ludzi, jak słyszeliśmy, umiera bez sakramentu pokuty” – napisał w styczniu 1349 r. do swoich diecezjan biskup Bath i Wells w Anglii. Umierającym zalecił, by grzechy wyznawali nawet świeckim. Uspokajał: jeśli nie ma księdza, który udzieliłby ostatniego namaszczenia, wówczas „wystarczy wiara w sakrament”.

Kiedy biskup sięgał po pióro, czarna śmierć, która dotarła do Anglii z kontynentu, a wcześniej przypełzła do Europy przez Anatolię, Konstantynopol i porty włoskie, nie osiągnęła jeszcze szczytu. Uderzyła w społeczeństwo osłabione trwającym od dwóch dekad głodem, będącym skutkiem niepogody i wyjałowienia gleb. Przyszło płacić rachunek za dwa wieki intensywnego rozwoju gospodarczego. Trwała do roku 1351 i wybiła przynajmniej 1/3 ludności Europy. Magdeburg stracił połowę mieszkańców, podobnie Hamburg. Były rejony, w których wymarły dwie trzecie ludności. W benedyktyńskim...

21618

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

i aż się wierzyć nie chce ilu wśród nas uchowało się płaskoziemców

Często dziś można w publicystyce spotkać komentarze do dzisiejszej pandemii prorokujące, ze po jej ustaniu swiat będzie całkiem inny. Nie sadzę, a utwierdza mnie w tym lektura artykułu o średniowiecznych zarazach:))) Dlaczego niby ma być inny i na czym miałyby polegać zmiany? Może gospodarka światowa wypracuje skuteczne mechanizmy obrony przed kryzysem, co daj Boze? Bo nie wierzę, żeby ludzie zmienili choć na jotę swój system wartości:)))

Demokracje zostaną zastąpione technokracją (szybka ewolucja, ale nie rewolucja), powstanie nowa era wojen, biotechnologicznych i informatycznych. Ktoś zbankrutuje, ktoś się wzbogaci, nowi władcy ostrą miotłą wymiotą pozostałości starych struktur. Ludzie zapewne się nie zmienią, będą jeść, spać, kopulować, co najwyżej zmienią się bajki w które wierzą.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]