Ochroń się sam

Wirus zostanie z nami długie miesiące. Nie wiemy, jak przejdziemy drugą falę – również dlatego, że do końca pierwszej daleko.

Reklama

Ochroń się sam

Ochroń się sam

15.06.2020
Czyta się kilka minut
Wirus zostanie z nami długie miesiące. Nie wiemy, jak przejdziemy drugą falę – również dlatego, że do końca pierwszej daleko.
Otwarcie sezonu w Parku Rozrywki, Zator, 6 czerwca 2020 r. JAREK PRASZKIEWICZ / FORUM
W

Wyprzedził malarię, grypę, niedożywienie i przemoc domową. Wywołuje u części zakażonych śródmiąższowe zapalenie płuc: do krwi trafia mniej tlenu, chory długo niczego nie czuje, nagle pojawia się uczucie ciężaru w klatce piersiowej, duszność, kaszel, a potem traci świadomość, jak przy zatruciu czadem. Jeśli nie trafi pod respirator, może umrzeć z powodu niewydolności narządów. COVID-19 od początku roku do 25 maja spowodował na świecie 344,3 tys. zgonów. Druga na liście malaria uśmierciła 256,4 tys.

Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie, jak długo koronawirus SARS-COV-2 z nami pozostanie. Nie da się nawet jednoznacznie powiedzieć, na jakim etapie jest pandemia. – Ona ma trzy prędkości – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki i terapii zakażeń, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń. – Pierwsza dotyczy krajów, które wirus zaatakował na początku, jak Chiny i...

23445

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

,,rocznie w Polsce hospitalizuje się ok. 10 mln pacjentów – to daje 27 tys ... dziennie " gdyby robić test każdemu przyjmowanemu do szpitala. To ciekawe, bo zakładając nawet ze niektórzy są hospiralizowani co miesiąc to nasze jak stwierdzono w artykule stosynkowo młode społeczeństwo jest wyjątkowo chorowite. Uważam, że wykonywanie testów przed hospitalizacją planową to nie fanaberia, tylko konieczność jeśli nie chcemy zamienić szpitali w kopalnie. Poza tym wspaniale się składa, że dzieci nie wr9ciły do szkół i przedszkoli, bo fakt, że dzieci jak wspomniano są praktycznie bezobjawowe nie znaczy, że nie są zakaźne. A mieszkają z pracującymi rodzicami i schorowanymi dziadkami. Więc akurat ten element jest wielce korzystny dla spłaszczania krzywej. I tak będzie szczyt po procesyjny po Bożym Ciele i powyborczy oprócz zwykłych ognisk tu i tam.

I chyba zrobiły to przedwcześnie. Z ostatniej doby nowe zakażenia/ nowe zgony. UK-1115/184, Szwecja 1239/102 i co mnie najbardziej zaskakuje Niemcy 1797/17. W tym miesiącu z Niemiec przychodziły relatywnie niskie liczby zachorowań np jeszcze wczoraj było to 338/25. Mało prawdopodobne aby koronawirus nagle "zdechł" skoro wszędzie w Europie poluzowano reżimy sanitarne.

„Przypadków grypy jest 98 proc. mniej, biegunki rotawirusowej 88 proc., ospy wietrznej 48 proc., salmonellozy 31 proc., grypy 20 proc.“ To jak jest z ta grypa: jest jej mniej 98% czy 20%? To bardzo znaczaca roznica.

Ogólnie dobry artykuł, ale ten fragment wskazuje na niedopracowanie. Zastanwiałam się, czy w jednym z przypadków nie chodziło o tzw. grypę żołądkowo-jelitową, ale ta bardziej podpada pod biegunkę rotawirusową; choć dolegliwości mogą wywoływać również noro- i adenowirusy. Nie wiem też, skąd uwaga "w Polsce nie powtórzył się scenariusz włoski czy niemiecki: lekarze nigdy nie byli w sytuacji, w której musieliby decydować, kogo podłączyć do respiratora, a kogo nie." Jako językoznawca-germanista śledzę niemieckie media i nie pamiętam, by donoszono o takich dramatycznych sytuacjach. W tym kontekście wymieniano - i w Polsce, i za Odrą - Włochy i Hiszpanię. Widać to na wykresach "hospital resource use", opublikowanych odpowiednio na stronach: https://covid19.healthdata.org/germany; https://covid19.healthdata.org/italy; https://covid19.healthdata.org/spain. W Niemczech faktycznie pandemia znowu wzbiera, pod względem ogólnej liczby zakażonych Niemcy wyprzedziły już np. Francję - a jednak ogólna liczba przypadków śmiertelnych jest ponad trzykrotnie niższa niż we Francji (https://www.worldometers.info/coronavirus/).

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]