Reklama

Smak czy zdrowie?

Smak czy zdrowie?

06.07.2015
Czyta się kilka minut
O tym, że wino bywa dobroczynne dla zdrowia, wiadomo od dawna. Dlaczego tak jest? Tu opinie są już rozbieżne.
Piwo
fot. Jag arts / sxc.hu
K

Kilka lat temu grupa duńskich naukowców postanowiła rozwiać wątpliwości w tej kwestii. Zamiast jednak zajmować się składem chemicznym trunku bogów, badacze poddali analizie 3,5 mln rachunków z supermarketów, na których widniały butelki wina – i przyjrzeli się pozostałym sprawunkom. Okazało się, że pijący wino robią inne zakupy niż amatorzy piwa: chętniej sięgają po oliwki, ser, owoce, chude mięso i herbatę. Piwosze z kolei częściej od innych kupują czipsy, cukier, napoje gazowane i tzw. żywność wygodną (czyli taką, którą można np. szybko podgrzać w kuchence mikrofalowej). Dlaczego miłośnicy wina jedzą zdrowiej? Badacze tłumaczą, że dzieje się tak, ponieważ mają oni – statystycznie – bardziej wybredny zmysł smaku.

Wnioski Duńczyków zaprowadziły jeszcze dalej Marka Schatzkera, autora „The Dorito Effect”, wydanej w maju książki o nawykach żywieniowych Amerykanów. Ludzie odżywiają się źle, ponieważ zdrowe jedzenie stało się z biegiem lat coraz mniej smaczne. I na odwrót: to, czego ludzie jeść nie powinni, smakuje coraz lepiej. „Ludzie – pisze Schatzker – poszukają smaku. Przyjemność, którą on powoduje, jest tak duża, że tylko ci z najsilniejszą wolą mogą się jej oprzeć. W przyrodzie istnieje związek między smakiem a wartością odżywczą. W przypadku człowieka, technologia sztucznego wzbogacania smaku przerwała jednak tę zależność”.

Statystyczne zwycięstwo czipsów nad serkiem pleśniowym jest więc paradoksalne – wygląda na to, że im gorsze jedzenie, tym więcej go spożywamy. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Marcin Żyła jest dziennikarzem, a od stycznia 2016 r. również zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. Do zespołu pisma dołączył przed ośmioma laty. Od początku europejskiego...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]