Reklama

Słowo wyzwalające

Słowo wyzwalające

08.09.2014
Czyta się kilka minut
Pisał Miłosz w roku 1973 w wierszu „Lektury”: „Zapytałeś mnie, jaka korzyść z Ewangelii czytanej po grecku. / Odpowiem, że przystoi, abyśmy prowadzili / Palcem wzdłuż liter trwalszych niż kute w kamieniu...”.
W

W roku następnym wiersz znalazł się w tomie „Gdzie wschodzi słońce i kędy zapada”. Minęły kolejne cztery lata i na łamach miesięcznika „Znak” ukazała się Ewangelia według Marka w przekładzie poety. Ta publikacja, wraz z Eklezjastą w „Tygodniku Powszechnym” i wyborem Psalmów w „Twórczości”, była dla nas sygnałem zmian w peerelowskiej „polityce kulturalnej”. Objęty dotąd zapisem cenzury autor pojawił się w oficjalnym obiegu, choć tylko jako tłumacz; dopiero Nagroda Nobla sprawiła, że wydawać zaczęto jego własne utwory.
W biografii Miłosza przekłady biblijne, nauka hebrajskiego i greki zajmują miejsce szczególne i łączą się zarówno z jego krytycznym stosunkiem do współczesnej kultury i niezgodą na kształt nowych spolszczeń Księgi, jak i z dramatycznymi wydarzeniami w życiu osobistym, chorobą żony i syna. Codzienne doświadczenie niezawinionego cierpienia najbliższych towarzyszyło...

2737

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]