Reklama

Słowo i serce

Słowo i serce

12.10.2015
Czyta się kilka minut
Gdy tak wszyscy byli pełni podziwu dla wszystkich jego czynów, Jezus powiedział do swoich uczniów: »Weźcie Wy sobie dobrze do serca te właśnie słowa: Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi«.
Bp Grzegorz Ryś / Fot. Grażyna Makara
L

Lecz oni nie rozumieli tego powiedzenia; było ono zakryte przed nimi, tak że go nie pojęli” (Łk 9, 43-45).

Mijają trzy tygodnie, odkąd liturgia przypomniała nam to wydarzenie. Dzielę się nim jednak, bo ono wciąż jakoś we mnie pracuje. Zapis jest ewidentnie dalszym ciągiem poprzedniego zdarzenia („gdy tak...”). W Wulgacie wers 43. zaczyna się nawet od „i” („omnibusque”), wyraźnie odsyłając do tego, co wcześniej. A wcześniej jest cud uwolnienia opętanego chłopca. Jego ojciec przyprowadził go do apostołów; ci jednak nie byli w stanie mu pomóc. Tylko Jezus – jak wyjaśnił: „modlitwą i postem” – był w stanie to uczynić. Nic dziwnego, że teraz „wszyscy pełni są podziwu”. On zaś mówi do uczniów: „Nie! Nie to jest ważne. Nie to zachowajcie głęboko w sercu! Weźcie sobie dobrze do serca to, że będę wydany”.

To druga zapowiedź męki. To ją mają zapamiętać. W sercu mają...

3577

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]