Ładowanie...
Silna Polska nad Bałtykiem

W zasadzie nic nie uległo zmianie. Zatokę Botnicką, najdalej na północ wysuniętą część Bałtyku, od jego południowych rubieży w Zatoce Gdańskiej nadal dzieli w linii prostej ok. 1,3 tys. km. Średnie zasolenie morza wciąż oscyluje w przedziale 7-8 promili, dno najczęściej nie znajduje się głębiej niż 50-60 m poniżej lustra wody, a w trakcie nurkowania łatwiej trafić tu na stary wrak lub zatopioną amunicję niż na dużą ławicę ryb. Linia brzegowa Bałtyku liczy ponad 8,1 tys. km, przebiega przez dziewięć państw, a w jej bezpośredniej bliskości mieszka i pracuje dziś blisko 100 mln Europejczyków dysponujących statystycznie jedną z najwyższych sił nabywczych w Unii Europejskiej.
A jednak nic nie jest tu jak dawniej. 17 maja Szwecja, posiadaczka jednej z najnowocześniejszych flot marynarki wojennej w Europie, oraz Finlandia, dysponująca licznymi wojskami lądowymi i chyba...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]