Reklama

Ruch oburzonych akademików

Ruch oburzonych akademików

08.02.2015
Czyta się kilka minut
Naukowcy byli w III RP dość spokojną grupą społeczną. Wygląda na to, że i u nich miarka się przebrała.
Inauguracja roku akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, Olsztyn, 2013 r. Fot. Tomasz Waszczuk / PAP
S

Szkoda, że nie działo się to na kampusie Uniwersytetu Warszawskiego, tylko w oddalonej o kilka kilometrów sali konferencyjnej jednej z czołowych polskich organizacji pozarządowych. Ale nie bądźmy zbyt wymagający, bo i tak zapachniało rokiem 1968: atmosferę chaotycznej (choć sympatycznej) rebelii umiejętnie podgrzewali organizatorzy z Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej.

KKHP to dość luźna organizacja powołana przez grupę bojowo nastawionych doktorantów i młodszych pracowników naukowych z różnych ośrodków uniwersyteckich. Nie jest ich może wielu, ale świetnie wiedzą, jak robić wokół siebie szum. Zdążyli już zasłynąć kilkoma akcjami, np. obroną filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku (której groziło zamknięcie z powodu oszczędności) albo listem do rektora UW (wręczonym w asyście dziennikarzy), w ostrym tonie domagającym się traktowania personelu sprzątającego jako takich...

4791

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]