Reklama

Rozkoszny kaszel Chopina

Rozkoszny kaszel Chopina

02.04.2021
Czyta się kilka minut
Niektóre patogeny towarzyszą nam od tysięcy lat, zbierają ogromne żniwo i zmieniają pulę naszych genów. Tak wyglądają relacje człowieka z prątkiem gruźlicy.
Edvard Munch, Chore dziecko, 1885–1886 r. NATIONAL MUSEUM OSLO / DOMENA PUBLICZNA
C

Choć dziś mało kto pamięta, jak groźna i podstępna jest to choroba, szacuje się, że w ciągu ostatnich 2 tysięcy lat gruźlica była przyczyną zgonu ponad miliarda ludzi. Do zakażenia dochodzi, gdy bakteria prątka gruźlicy (­Mycobacterium tuberculosis) dostanie się do dróg oddechowych. Bakteria może unosić się w powietrzu przez długi czas, a jej źródłem jest prątkujący chory, który kaszląc, kichając i mówiąc, rozsiewa drobne krople wydzieliny z płuc. Gdy prątek dostanie się do pęcherzyków płucnych, ludzki układ immunologiczny próbuje stłamsić zakażenie jak najszybciej. Odpowiednie komórki pożerają więc bakterię (co ładniej nazywane jest fagocytozą), ale to nie robi na niej wrażenia i zupełnie nie przeszkadza w namnażaniu się wewnątrz komórki żernej.

W zainfekowanym płucu powstaje ognisko pierwotne, w którego centrum pojawia się martwica. Prątek znajdujący się w obrębie...

17711

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Interesujacy tekst, doglebna analiza. Sam temat jest oderwaniem od monotonii negatywnych doniesień o obecnej pandemii będąc jednocześnie w spektrum nurtujących ludzi tematów zdrowia.

1. Wszelka diagnostyka chorób związanych z układem oddechowym poza Covid-19 jest praktycznie na poziomie 0. Ciekawym jest w jak ciemnych dolomitach obudzimy się kiedy z powrotem dostrzeżemy, że nie samym covid-19 oddychamy? 2. Być może zatem silniej niż dobór naturalny na proces ewolucji u człowieka wpływają patogeny? 3. Do jakiego stopnia patogeny same w sobie są w stanie zmieniać nasze DNA? 4. Gdyby ktoś kiedyś chciał zmienić na skale globalną pewne sekwencje DNA w człowieku jak by tego dokonał?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]