Reklama

Złość lepsza niż smutek

Złość lepsza niż smutek

27.05.2013
Czyta się kilka minut
Z przedszkolnych korytarzy, lekcyjnych sal i domowych zasad savoir vivre’u wyrugowaliśmy dziecięcą złość. Na jej miejscu usadowił się fetysz grzeczności. Fetysz, który szkodzi naszym dzieciom.
il. Konrad Nowicki
N

Niedaleko szukać. Wystarczy zdjąć z półki własnego dziecka książkę – np. popularne, lubiane przez dzieci (o tym, dlaczego lubiane, pod koniec tekstu) „Dobre wychowanie” z serii „Obrazki dla maluchów” wydawnictwa Olesiejuk.
W ledwie kilkudziesięciu zdaniach wypełnionej scenkami książki słowo „grzecznie” pada dwadzieścia dwa razy. Na kartach bajki poradnika współistnieją ze sobą – a nawet sąsiadują strona w stronę, wszak zasadą każdego rozdziału jest kontrast – dwa światy. Świat grzeczności oraz niegrzeczności.
W rozdziale „Na ulicy” ten pierwszy świat reprezentuje uśmiechnięta i przytulająca pluszaka Zosia, drugi zaś – wyraźnie nabzdyczony Sławek (zmarszczone brwi; ręce założone jedna na drugiej w obrażalskim geście). „Zosia wita się na ulicy ze znajomą swojej mamy, którą właśnie spotkały, i grzecznie odpowiada na pytania. (...) Gdy panie się rozstają, grzecznie mówi do...

16700

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]