Reklama

Ładowanie...

Proust w misce

16.08.2021
Czyta się kilka minut
Miałem górę zielska w misce, a jakbym Prousta czytał, smaki oswojone poznając w kontekstach zaskakująco nowych – choć późniejszy risercz ujawniał, że większość tego, co jadłem, rośnie byle gdzie.
BAO / B&EW
D

Dwie. Tyle gwiazdek przewodnik Michelina wcisnął na siłę restauracji Sebastiena Brasa położonej pośród bezkresnej pustki, którą zawiera w swoim sercu Francja i która nosi znamienną nazwę Masywu Centralnego. W istocie jest on bardzo centralny i bardzo masywny, jak dziura ziejąca pośrodku heksagonu, obszar monotonnych, łaskawych dla oka płaskowyżów, gdzieniegdzie pociętych skałą lub upstrzonych kraterem, w zasadzie bezludnych. Prawdziwa miejscowa populacja to najszczęśliwsze na świecie krowy, snujące się w sporych stadach w stanie niczym niezakłóconego spokoju, dopóki ktoś ich nie zamieni w befsztyk, pieczeń, siekany kotlet czy zacnie przyprawioną głowiznę w słoju.

Mimo pracy na odludziu szef Bras nie narzekał nigdy na brak klientów, rezerwujących stolik z półrocznym wyprzedzeniem. Mając dosyć presji utrzymania się na podium i ciągłego strachu przed inspektorami prestiżowego...

5924

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]