Reklama

Cena za gwiazdki

Cena za gwiazdki

09.10.2017
Czyta się kilka minut
Trzy. Tyle gwiazdek Michelina chce ­oddać Sébastien Bras, jeden z 27 francuskich szefów kuchni dzierżących prawo do tego wyróżnienia.
MAXIMSHEBEKO / ISTOCK / GETTY IMAGES MAXIMSHEBEKO / ISTOCK / GETTY IMAGES
P

Przewodnik gastronomiczny, który u swych początków miał po prostu budować rozpoznawalność marki opon, stanowi do dziś wciąż szanowane źródło ocen i hierarchii w tej branży. I otóż szef knajpy w liczącej tysiąc dusz mieścince na wyżynach Masywu Centralnego napisał grzecznie do wydawców tej restauracyjnej księgi szlacheckiej, żeby raczyli o nim na przyszłość zapomnieć. Osiągnął już bowiem wiek dojrzały i chce dożyć starości we względnym spokoju.

Bras dobrze wie, jaka jest cena napięcia i strachu, którą płaci się za wyróżnienie – w ostatnich dwóch dekadach co najmniej dwóch francuskich szefów kuchni popełniło samobójstwo, nie mogąc znieść świadomości, że stracili albo zaraz stracą gwiazdkę. Nie to bowiem jest najcięższe, by wdrapać się na podium, lecz by na nim przez lata się utrzymać – każdy spadek to nie tylko plama na honorze czy prestiżowa przykrość, ale i groźba znacznego...

5889

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]