Reklama

„Pozostałe – bez znaczenia”

„Pozostałe – bez znaczenia”

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Caravaggio - "włóczęga i pijak" ze szkolnej lekcji, twórca baroku i pierwszy realista zarazem, malujący brudne pięty pielgrzymów i prostytutki jako święte...
K

Kolejka przed wejściem doznaje przestrzennej stretty: ścieśnia się, zawija jak wąż, składa na czworo. Jakby ją rozprostować, doszłoby dalsze kilkadziesiąt metrów. Sam stanąłem na godzinę przed otwarciem, więc już za dwoma zakrętami widzę drzwi. Ludzie podają sobie gazetę, sąsiad opowiada: "Byłem o siódmej i nikogo jeszcze nie było. Wyszedłem tylko napić się kawy - po siedmiuset kilometrach potrzeba - wracam, i jestem już w tym miejscu". "A skąd pan przyjechał?". "Z Taorminy. Na Sycylii pogoda taka jak tutaj". Uśmiecha się do nas Kastor i Polluks spod obelisku na zalanym majowym słońcem placu Kwirynalskim; wartownicy lokatora pałacu - prezydenta republiki - nie. Parę minut przed godz. 10 otwierają się wrota Scuderii.

Stajnia

Właśnie ogłoszono: równo w 400. rocznicę śmierci Caravaggia z mroków jezuickich magazynów w Rzymie...

12069

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]