Reklama

Potępiamy, nie przepraszamy

Potępiamy, nie przepraszamy

24.12.2007
Czyta się kilka minut
Jego prezydentura miała być Wielką Zmianą. Nicolas Sarkozy różni się od poprzedników: liberalizm ekonomiczny czy jogging przed kamerami to nowość. Aco ztak gorliwie uprawianą polityką historyczną?.
fot. KNA-BILD
C

Czy można zjeść ciastko i mieć ciastko? Sarkozy pokazał, że jest to możliwe. Odwiedzając na początku grudnia Algierię - dawną francuską kolonię - potępił kolonializm, ale nie przeprosił za zło, jakiego Algierczycy doświadczyli od Francuzów. Gospodarze, od lat oczekujący słowa "przepraszamy", uzależniali od niego normalizację stosunków. Jego brak sprawił, że w 2005 r. nie podpisano "traktatu o przyjaźni" między prezydentami Chirakiem i Boutefliką. Tym razem Bouteflika chyba pojął, że na więcej liczyć nie może i złożył podpis pod "traktatem o współpracy". W końcu obu krajom zależy na rozbudowie stosunków gospodarczych.

Postawa Sarkozy’ego nie powinna dziwić: w 2005 r. francuski parlament przyjął ustawę, która głosiła, że programy szkolne mają uznawać "pozytywną rolę francuskiej obecności w Afryce Północnej". Dziś Pałac Elizejski tłumaczył dziennikarzom, że brak...

12783

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]