Reklama

Rewolucja pariasów

Rewolucja pariasów

20.11.2005
Czyta się kilka minut
Rozruchy w imigranckich gettach, jakie od wielu lat otaczają francuskie miasta, nie są wcale czymś nowym. Nowa jest dzisiaj tylko ich skala oraz spektakularny charakter, który przyciąga uwagę światowych mediów.
O

Oczy widzów w Polsce i na świecie - za pośrednictwem zglobalizowanych kanałów telewizyjnych - przykuły sugestywne przekazy z rozruchów na przedmieściach Paryża, które rozprzestrzeniły się na inne miasta Francji. Symptomy można wyliczyć: grupki młodych ludzi palą samochody i autobusy, dewastują sklepy i szkoły, gwałtownie ścierają się z policją.

Wydarzenie, które podaje się za przyczynę rozruchów, jakkolwiek tragiczne, może być uznane jedynie za katalizator: 27 października dwaj chłopcy (15 i 17 lat), uciekający przed - rzeczywistym czy domniemanym - pościgiem policji zginęli, ukrywając się w transformatorze elektrycznym; trzeci został ranny. Rozruchy szybko rozprzestrzeniły się na inne przedmieścia, głównie blokowiska zamieszkiwane przez ubogie rodziny imigrantów.

W prasie francuskiej wyliczanie danych na temat starć przybiera formę barometru...

14034

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]