Reklama

Zamiast przeprosin

Zamiast przeprosin

w cyklu STRONA ŚWIATA
29.01.2021
Czyta się kilka minut
W sześćdziesiątą rocznicę wojny, która jednym przyniosła niepodległość, a drugim ostateczny upadek imperium, Francuzi nie zamierzają przepraszać Algierczyków za dawne krzywdy, ale chcą uznać je za wspólną historię.
Na Champs-Élysées w Paryżu, 15 lipca 2019 r. / FOT. ZAKARIA ABDELKAFI/AFP/East News
F

Francuski prezydent Emmanuel Macron postanowił, że podczas przypadającej w przyszłym roku 60. rocznicy ogłoszenia niepodległości Algierii nie będzie składał żadnych przeprosin ani dokonywał aktów skruchy za kolonialną przeszłość. Postara się jednak, by je choć symbolicznie wynagrodzić.

Algierski prezydent Abdelmadjid Tebboune powiedział w zeszłym roku wprost, że w 60. rocznicę zakończenia wojny i ogłoszenia niepodległości spodziewa się od Francji przeprosin, wyznania grzechów i prośby o wybaczenie. Algierczyk przeprosin się jednak nie doczeka. „To tylko słowa, a prawdziwe pojednanie można osiągnąć jedynie poprzez czyny” – napisał w opublikowanym w styczniu raporcie francuski historyk Benjamin Stora, zajmujący się od prawie pół wieku historią francuskiego kolonializmu i Algierii. O sporządzenie raportu zwrócił się w lipcu do Story prezydent Macron, który zlecił historykowi...

13127

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

"Tego się nie da pogodzić, ale warto przynajmniej postarać się uświadomić jednym i drugim, że to była ich wspólna przeszłość". Typowo francuskie poczucie humoru. Jak w jednej z lepszych kwestii w "OSS 117 - Rio nie odpowiada": "Pourquoi ne pas rêver un jour à une réconciliation entre Juifs et Nazis?" (Czemu nie marzyć, że pewnego dnia Żydzi i naziści się pojednają? ;)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]