Reklama

Chcieli czy musieli?

Chcieli czy musieli?

08.05.2006
Czyta się kilka minut
W każdym kraju pamięć o minionych epokach - także o wojnach i ofierze poległych - wpisuje się w aktualny kontekst polityczny i społeczny. Tak jest i dziś we Francji, gdzie znowu powraca wspomnienie bitwy pod Verdun. Patrząc z Polski, debata francuska może wydać się sporem lokalnym, ale jej sens dotyczy także Polaków.
Francuski cmentarz wojenny pod Verdun /fot. KNA-Bild
U

U nas wojna 1914-1918, kojarzona raczej z jej następstwami (zmaganiami o niepodległość, wojną polsko-bolszewicką i "cudem nad Wisłą"), należy raczej do tej przeszłości, która nie wywołuje emocji. Inaczej jest we Francji, przede wszystkim ze względu na liczbę ofiar, którą pochłonęła: prawie 1,4 miliona poległych, miliony inwalidów, miliony rozdartych i osieroconych rodzin.

W tym roku pamięć o Wielkiej Wojnie - jak mówią o niej Francuzi - powraca znowu za sprawą 90. rocznicy bitwy pod Verdun, która przez 11 miesięcy jej trwania (od lutego do grudnia 1916 r.) pochłonęła po obu stronach pół miliona ofiar śmiertelnych. Obchody Verdun trwają przez cały rok i obejmują szeroki program: koncertów, konferencji, spektakli, wystaw i uroczystości oficjalnych. Temat wywołuje również kontrowersje wśród historyków.

Matryca XX wieku

...
16213

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]