Reklama

Polska w nowych rękach

16.11.2015
Czyta się kilka minut
Rząd Beaty Szydło pierwszą poważną wpadkę zaliczył, 
zanim zdążył powstać. A w tle skończyła się era Ewy Kopacz.
Pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Warszawa 12.11.2015 r. / Fot. Bartosz Krupa/East News
P

Prezydent desygnował Beatę Szydło na premiera w piątek, 13 listopada. Wygłaszając przy okazji laudację na cześć... prezesa Jarosława Kaczyńskiego. „Trzeba być wielkim człowiekiem i patriotą, żeby mimo oczywistych ambicji oddać pałeczkę władzy w ręce ludzi, z którymi do tej pory pan blisko współpracował” – mówił Andrzej Duda. Czy był to tylko kurtuazyjny hołd złożony politycznemu mentorowi, czy wskazanie, gdzie będzie ośrodek właściwej władzy?

Prezydent przemawiał też w dniu pierwszego posiedzenia Sejmu. „Nie mam wątpliwości, że wszyscy tutaj zgromadzeni jesteśmy patriotami...” – to była dobra mowa, nawołująca do zgody i współpracy. Tym fatalniej wypadła ustępująca premier Ewa Kopacz, która występowała konfrontacyjnie. „Nie przegapimy żadnego kłamstwa, z każdej obietnicy was rozliczymy...” – gdyby te słowa padły w trakcie sejmowych bojów, nikt by się nie oburzył, ale na „dzień...

4212

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]