Beata Szydło: modlimy się za Paryż, nie pora na dyskusje o uchodźcach

- Jako premier zrobię wszystko, żeby Polacy byli bezpieczni - mówiła w Krakowie Beata Szydło. - Dzisiaj musimy być solidarni z narodem francuskim.

14.11.2015

Czyta się kilka minut

Desygnowana na premiera Beata Szydło przed konsulatem francuskim w Krakowie, 14 listopada 2015 r. /  / fot. Kamila Zarembska
Desygnowana na premiera Beata Szydło przed konsulatem francuskim w Krakowie, 14 listopada 2015 r. / / fot. Kamila Zarembska

W imieniu polskiego rządu pod Konsulatem Francji w Krakowie wiązankę z kwiatów złożyła desygnowana na premiera Beata Szydło. Według francuskiego dziennika „Le Figrao” w nocy z piątku na sobotę zginęło co najmniej 128 osób, a rannych zostało ponad 250.



Nie pora na pytania o renegocjowanie kwestii uchodźców

– Szanowni Państwo, w tych trudnych chwilach łączymy się przede wszystkim z rodzinami i bliskimi ofiar tej ogromnej tragedii, jesteśmy solidarni z narodem francuskim. Modlimy się za Paryż, modlimy się za ofiary – mówiła Szydło do zgromadzonych dziennikarzy i przystających przechodniów.



– Ja chcę dodać, że jako premier polskiego rządu zrobię wszystko, żeby Polacy byli bezpieczni. To jest mój cel, to jest najważniejsze zadanie, ale dzisiaj musimy być solidarni, musimy być przede wszystkim z narodem francuskim – apelowała. – Jeszcze raz podkreślę: bezpieczeństwo Polek i Polaków jest dla nas najważniejsze.

Konrad Szymański, minister ds. europejskich w rządzie Beaty Szydło, napisał w portalu wPolityce.pl, że "wobec tragicznych wydarzeń w Paryżu Polska nie widzi politycznych możliwości wykonania decyzji o relokacji uchodźców". Na pytanie, czy to prawda, że Polska będzie renegocjować z UE zasady relokacji uchodźców, Beata Szydło odpowiedziała stanowczo: - Myślę że dzisiejszy dzień to nie jest pora na to, żeby odpowiadać na wszystkie te pytania, które zapewne cisną się na usta. Dzisiaj po prostu bądźmy w zadumie bliscy z Francuzami i pamiętajmy o tych, którzy zginęli.

Jedność i zimna krew

Chwilę przed przyjazdem Szydło, do zgromadzonych przed konsulatem dziennikarzy oficjalny komunikat skierował Thierry Guichoux, konsul generalny Francji w Krakowie:

– Prezydent Francji François Hollande wydał w nocy oświadczenie, zanim jeszcze zakończyły się działania operacyjne, oraz zwołał natychmiast Radę Ministrów a dziś rano Radę Obrony. Powiedział, że mobilizuje wszelkie możliwe siły do walki z terroryzmem, ogłosił stan wyjątkowy na terenie całej Francji oraz zamknięcie granic Francji. Chodzi o kontrolę dokumentów na przejściach granicznych – czytał z kartki, którą trzymał w mocno drżących dłoniach. – Podkreślił, że wobec tego wstrząsającego doświadczenia Francji musi okazać jedność i zimną krew w obliczu terroryzmu oraz pokazać, że potrafi stanąć w swojej obronie. Dziękujemy bardzo za wyrazy współczucia, solidarność, które napływają do nas z całego świata – dodał na koniec.

Trójkolorowe kwiaty

Pod Konsulatem gromadzą się różni ludzie: przychodzą poruszeni Francuzi, słychać jak rozmawiają między sobą w ojczystym języku, nie szczędząc przekleństw. Jest sporo osób, które przyszły zaraz po odbywającej się w sobotę w Krakowie manifestacji przeciwko smogowi. Mają ze sobą maski antysmogowe i kartonowe chmury. Wielu zapala znicze, kładzie na bruku białe, czerwone i niebieskie kwiaty, niektórzy przyklękają. Kilka kobiet w średnim wieku, stojących po przeciwległej względem Konsulatu stronie ulicy Stolarskiej, tuż przy kościele o.o. Dominikanów, trzyma w rękach białe kartki z napisem „A bas avec islamisation de lEurope” ( „Precz z islamizacją Europy”). Młody mężczyzna, który przychodzi złożyć kwiaty pod budynkiem, podchodzi do nich, wyrywa im kartki z rąk i z wyraźnym zdenerwowaniem chowa do kieszeni, mówiąc ostro, żeby poszły z tą prowokacją gdzie indziej.

Na parterze budynku Konsulatu wyłożona jest księga kondolencyjna. Może się do niej wpisać każdy. Drzwi nie są zamknięte.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Dziennikarka, zastępczyni redaktora naczelnego, szefowa serwisu TygodnikPowszechny.pl. Z „Tygodnikiem Powszechnym” związana od 2014 roku jako autorka reportaży, rozmów i artykułów o tematyce społecznej. Po dołączeniu do zespołu w 2015 roku pracowała jako… więcej