Reklama

Pokolenie'89

Pokolenie'89

02.06.2009
Czyta się kilka minut
W 1989 r. do progu dorosłości zbliżały się "dzieci stanu wojennego". Wydarzenia związane ze schyłkiem komunizmu dla wielu stały się doświadczeniem pokoleniowym. W najnowszym Tygodniku (23/09) dodatek specjalny Zaczęło się w Polsce...
4 czerwca 1989 wspomina Marcin Wicha (1972)
M

Młodzi ludzie z pokolenia ’89 chodzili wówczas do szkół średnich, zaczynali studia. Wzrastali w cieniu doświadczeń swoich rodziców i starszych braci - pokolenia Solidarności. Opowieści o Sierpniu, o strajkach i walkach z czasu wojny "polsko-jaruzelskiej" były dla nich mitem i wzorem. Niewielu rzeczy pragnęli tak bardzo, jak doświadczenia podobnych przeżyć. W 1989 r., choć na krótko, stało się to możliwe.

Krasnoludki i WiP

We Wrocławiu już w 1988 r. do dobrego tonu w środowiskach młodzieżowych należało pojawianie się na happeningach Pomarańczowej Alternatywy. Zapewne także ze względu na rosnące "zapotrzebowanie społeczne" w pewnym momencie organizowano je już co kilka tygodni. Kolejne akcje wykpiwały absurdy komunizmu, który - ośmieszony - nie wydawał się już straszny.

Zwykle ruch happeningowy kojarzony jest z ...

8335

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]