Reklama

Pokolenie ’88

Pokolenie ’88

31.12.2012
Czyta się kilka minut
Grupa młodych ludzi wokół transparentu: „Urodziliśmy się w 1968-ym”.
Zdjęcie wykonano w marcu 1988 r., na krakowskich Plantach. Fot. Jacek Boroń
W

Widać tylko wycinek tłumu, który gromadzi się przed głównym budynkiem UJ, w 20. rocznicę studenckich protestów z 1968 r. Hasło na plakacie jest umowne: przedział wiekowy uczestników demonstracji obejmuje także tych, którzy stan wojenny przeżywali już świadomie i mają za sobą udział w konspiracji. Ale chyba dla większości z obecnych, tych dwudziestoletnich i młodszych (przyszli też licealiści), to pierwsza manifestacja w życiu, początek publicznego zaangażowania. Za chwilę ruszą ulicami, zderzą się z kordonem ZOMO; w ruch pójdą pałki, będą pobici i zatrzymani.

Transparent trzyma dwóch Pawłów. Jeden to późniejszy autor tego pamiętnika. Drugi zostanie przedsiębiorcą. Obok stoją Marcin, Agata, Marta, Irena, Darek, Mietek, Marek, Jasiek (już nieżyjący), Wojtek, Heniek... i inni, których imion pamięć nie zachowała, choć pamięta się twarze. Zdjęcie (poniżej jego fragment – red.) to...

5117

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]