Reklama

Pociąg patriotyczny

Pociąg patriotyczny

30.10.2016
Czyta się kilka minut
Jechałem ostatnio pociągiem. Czysty, obsługa miła, a w dodatku skład już niedługo będzie nosił imię! Bo pociągi mają imiona, ostatnio coraz bardziej patriotyczne.
W

W konkursie PKP InterCity z udziałem Muzeum Narodowego oraz Urzędu ds. Kombatantów właśnie ochrzczono 10 nowych składów.

– Jazda pociągiem może stać się bowiem okazją do refleksji nad przeszłością, aby wzorem bohaterów lat minionych budować teraźniejszość i myśleć o przyszłości – tłumaczył p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk.

Na konkretne nazwy głosowali internauci, ale bez przesady z tą wolnością wyboru. Patroni konkursu dali po trzy propozycje na jeden pociąg. I z tych propozycji można było sobie wybrać. Dlaczego? Bo chodzi o „refleksję nad przeszłością”, nie o dowolność. Gdyby chodziło o dowolność, to jeździlibyśmy ekspresem „Robert Biedroń” albo „Harry Potter”, w najlepszym wypadku „Ojciec Mateusz” albo „Krzysztof Ziemiec”. Pociąg na trasie Szczecin Główny–Zakopane będzie nosił imię generała Józefa Hallera. Haller pokonał w zaciętej walce marszałka...

5253

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

dołączam się do pomysłu, z tym że pociągi powinny zmienić nazwę na bardziej swojską np. nazwijmy je "szynowozami" i określmy według miejsca stacjonowania: północ południe wschód zachód, będzie bardziej nacjonalisty...... ups patriotycznie. Znaczy się zgodnie z aktualnie panującą nam modą...

Godne pióra Pana Mrożka. Czy nasze Narodowe Samoloty już mamy ponazywane patriotycznie? Nie zapominać proszę o Narodowych Helikopterach. A nazwa Pierwszy Prezes Polski to do czego pasowałaby? A Zasłużony Prokurator P. wraz ze swą Córką? Może jakieś nowe medale wymyślić? Czy dla Wielkiego Niezależnego Prezydenta Polski znajdzie się jakieś miejsce? można by wielki lotniskowiec wraz z Białorusią wybudować. Ewentualnie zaprosić do projektu Węgry. A co? Same mocarstwa.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]