Reklama

Pisarz i siostra miłosierdzia

Pisarz i siostra miłosierdzia

01.06.2015
Czyta się kilka minut
Kuglarską prozę Pilcha znaczą coraz częściej blizny rozpaczy. To nie jest jedynie gorzki zysk z choroby autora, ale konsekwentna ewolucja jego prozy.
Jerzy Pilch Fot. Michał Mutor / Agencja Gazeta
D

Dziwić się trzeba, że lice tego starca nie zapłonęły żarem wstydu, gdy w złej godzinie przyszła mu pokusa coś podobnego napisać” – zamruczałem kaznodziejskim tonem księdza Stefana Pawlickiego, którego „Człowieka i małpę” (1872) trzymałem w prawej ręce, lewą mając zajętą nową powieścią Jerzego Pilcha. A przychodzi ta myśl zaraz na początku książki, zanim jeszcze czytelnik pozna występną treść „Zuzy albo czasu oddalenia” vel „Rękopisu ukrytego w bucie”. Otóż otwarcie, w którym autor informuje o przypadkowym odkryciu rękopisu tragifarsowego melodramatu, jest tak ostentacyjnie nieoryginalne, tak bezwstydnie wtórne, że nawet ironia tego nie łagodzi.

Szczęśliwie, zanim zaczniemy lamentować nad kryzysem rzemiosła, który dotyka najlepszych, przekonujemy się, że klisza z manuskryptem jest konieczna, precyzyjnie użyta w ekspozycji, starannie wpasowana w bieg fabuły i meandry...

16372

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]