Reklama

Pieśń kamienowanych

Pieśń kamienowanych

07.06.2015
Czyta się kilka minut
„Timbuktu” ukazuje islam i dżihad w skrajnie różnych wcieleniach, jednocześnie wygładzając kulturową szorstkość opowieści.
Scena z filmu „Timbuktu” – zdjęcia Sofiana El Faniego Fot. MATERIAŁY PRASOWE
K

Kiedy polska „Ida” walczyła z rosyjskim „Lewiatanem” o Oscara, byli i tacy, którzy stawiali na czarnego konia. Reprezentujące Mauretanię „Timbuktu” Abderrahmane’a Sissako, w którym spokojna rodzina malijskich pasterzy pada ofiarą dżihadystów, idealnie wpisywało się w nastroje związane z ekspansją tzw. Państwa Islamskiego na Bliskim Wschodzie. Jeden z najciekawszych twórców pochodzenia afrykańskiego, autor nagradzanych „Czekając na szczęście” i „Bamako”, zagląda w oko cyklonu, ale wobec konfliktu o globalnym zasięgu stosuje skalę mikro, zredukowaną do prostej historii i kilku mocnych epizodów.
53-letni Sissako u schyłku ZSRR studiował kino na słynnej moskiewskiej uczelni WGIK, co znalazło wyraz w jego filmowym języku, skłonności do efektownych figur retorycznych. „Timbuktu” otwiera scena, w której zamaskowani mężczyźni w dżipach polują na młodą gazelę, a potem strzelają dla...

4582

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]