Reklama

Patriotyczna rewolucja imama z Timbuktu

Patriotyczna rewolucja imama z Timbuktu

w cyklu STRONA ŚWIATA
06.08.2020
Czyta się kilka minut
Ulicznej rewolucji w Mali boją się nie tylko władze w Bamako, lecz także przywódcy całego afrykańskiego Sahelu, a nawet krajów południowej Europy.
Przywódca opozycyjnego Ruchu Patriotycznego imam Mahmoud Dicko / Fot. MICHELE CATTANI/AFP/East News
O

Od kwietnia malijską stolicę, Bamako, przemierzają w ulicznych pochodach przeciwnicy panującego od siedmiu lat prezydenta Ibrahima Boubacara Keity, żądając, by złożył urząd. Zgodnie z konstytucją ma prawo rządzić jeszcze przez trzy lata. Przywódcy malijskiej opozycji, sprzymierzonej przed dwoma miesiącami w Ruchu 5 Czerwca – Zgromadzeniu Sił Patriotycznych twierdzą jednak, że prezydent musi ustąpić natychmiast, ponieważ nie radzi sobie ani z rządzeniem, ani z wojną, którą miał zakończyć, a której nie udało mu się przerwać. Przeciwnicy prezydenta żądają też, by zwolnił premiera i ministrów, a także rozpuścił parlament, wybrany w nieuczciwych ich zdaniem wyborach. W lipcu antyrządowe demonstracje w Bamako przerodziły się w rozruchy i krwawe starcia z policją, w których zginęło co najmniej 14 osób, a prawie 200 zostało rannych.

Prezydent nie zamierza jednak podawać się do dymisji...

12569

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]