Reklama

Oswoić brzydką twarz

Oswoić brzydką twarz

26.10.2020
Czyta się kilka minut
„Ty się nie bój zmarłych, ale żywych” – mawiała jej babcia. Mniej więcej to samo i ona mówi 113 tysiącom obserwujących jej konto na Instagramie.
MARIE VAN DEN MEERSSCHAUT / EAST NEWS
Ś

Śmierć przyszła za pośrednictwem komunikatora Skype, zanim zdążyliśmy się połączyć. A ściślej: „Pełzająca śmierć” Beksińskiego, umieszczona przez nią jako ilustracja do skypowego profilu. – Ona tu zbiera żniwo wbrew murom, które budujemy, wbrew naszym protestom. Lubię ten obraz – powie.

Na co dzień Agnieszka (nazwiska podać nie chce; za dużo wokół jej profilu kontrowersji, także „w branży”). Na Instagramie Pani z Domu Pogrzebowego. Młoda (rocznik 1986), blond włosy, poważna mina przechodząca czasem znienacka w zaraźliwy śmiech.

W godzinach pracy szykuje ciała do pogrzebu: myje, czesze, maluje, ubiera. Po godzinach wrzuca na swój profil posty o śmierci.

Kanapki i termos

Scena z dzieciństwa: jesienny, chłodny dzień, babcia szykuje kanapki i termos. „Idziemy, poodwiedzamy” – mówi. Idą razem na cmentarz.

– Taki klimat wokół tych wizyt budowała, że się...

15580

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

że powiedziałam (napisałam w liście) mojemu Tacie to, co chciałam, przed jego śmiercią. W skrócie - że miłość przezwycięża śmierć. Potem miałam przywilej być z nim tuż przed jego odejściem. A moje przeczucie mnie nie myliło - kocham go dokładnie tak samo, jak za życia. Jak wskazuje artykuł - warto zdobyć się na odwagę, i porozmawiać z najbliższymi o śmierci tej covidowej jesieni. Ze swojej strony wiem, że warto. Cokolwiek jest po drugiej stronie - czy coś, jak wierzy wielu, czy nic - jak wierzę ja, wstąpienie tam z poczuciem miłości może mieć wyłącznie pozytywny skutek, dodać odwagi.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]