Reklama

Ojciec od uchodźców

Ojciec od uchodźców

04.02.2019
Czyta się kilka minut
O pokoju się nie opowiada, tylko szuka praktycznych rozwiązań, żeby go zaprowadzić – mawiał o. Dominique Pire, dominikanin, laureat Nagrody Nobla za pomoc uchodźcom. Zmarł 50 lat temu.
MANUEL LITRAN / CORBIS / GETTY IMAGES
K

Kiedy po wojennej poniewierce w 1918 r. wrócił z rodzicami do Dinant w Belgii, zobaczył zgliszcza domu rodzinnego. Cztery lata wcześniej, zanim nacierające wojska niemieckie zajęły ich miasto, uciekli łódką do Francji. Georges Pire miał więc cztery lata, kiedy sam doświadczył losu uchodźcy, i osiem, kiedy przekonał się, jak to jest stracić dom.

W Dinant, po zakończeniu szkoły, studiował kulturę klasyczną i filozofię. Wcześnie poczuł powołanie zakonne i w wieku 18 lat zdecydował się przywdziać habit dominikański w klasztorze La Sarte w Huy; przyjął wtedy imiona Henri Dominique (znany jest głównie pod tym drugim). Śluby wieczyste złożył w 1932 r. Przełożeni wysłali go na studia do Rzymu: wrócił stamtąd z doktoratem z teologii. W La Sarte pełnił zwykłe obowiązki duszpasterskie i wykładał klerykom etykę.

W 1938 r. uruchomił swoje pierwsze projekty humanitarne: Wzajemną...

5809

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]