Reklama

Oferta na trudne czasy

Oferta na trudne czasy

04.11.2008
Czyta się kilka minut
Chrześcijaństwo ma do spełnienia misję ocalenia racjonalności. Taką rolę spełniało już w historii, przeprowadzając Europę przez "wieki ciemne", które dzieliły starożytność od średniowiecza.
Ś

Świat zachodni - do którego i my należymy - znajduje się w kryzysie. Dechrystianizacja jest jednym z jego istotnych elementów. Dechrystianizacja stanowi również o kryzysie Kościoła, świadczy bowiem o załamaniu się jego misji.

Kryzys świata zachodniego i kryzys Kościoła są ze sobą ściśle związane - wzajemnie się warunkują i wzajemnie z siebie wynikają.

Trud i ryzyko

Szukając środków przeciwko dechrystianizacji świata i kryzysowi chrześcijaństwa, nie można nie odwołać się do teologii. Kryzysy dokonują się głównie w procesach myślenia. Podjęcie przez ludzi Kościoła dialogu z procesami myślenia jest niczym innym jak właśnie uprawianiem teologii.

Tego rodzaju teologia nie może być jednak skierowana na wewnętrzne potrzeby Kościoła, lecz musi podjąć wysiłek przygotowania oferty dla...

14160

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]