Niegdysiejsze śniegi

W malarstwie późnego średniowiecza i w malarstwie nowożytnym im później, tym zimniej. W sztuce też widać ślady zmian klimatycznych.

Reklama

Niegdysiejsze śniegi

17.12.2019
Czyta się kilka minut
W malarstwie późnego średniowiecza i w malarstwie nowożytnym im później, tym zimniej. W sztuce też widać ślady zmian klimatycznych.
RYC. 1 i 2: Miniatury ilustrujące grudzień i styczeń, Psałterz Fécamp (ok. 1185 r.) KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK
C

Czasem można odnieść wrażenie, że w średniowieczu wszystko już było. Na pozór mało realistyczne średniowieczne rzeźby, obrazy i miniatury okazują się kryć detale dość wiernie pokazujące codzienne życie – często bliższe naszemu doświadczeniu, niż można by sądzić. Przyjrzyjmy się więc tym razem, jak rzecz się ma z zimą.

Choć dopiero w późnym średniowieczu (XIV-XV wiekach) artyści na większą skalę rozwinęli przedstawienia przyrody w pejzażach w tle obrazów i miniatur, to jednak samo ukazywanie pór roku, a raczej kolejnych miesięcy, ma znacznie starszą tradycję. A zatem zaskakuje odkrycie, że w sztuce europejskiej przez większą część wieków średnich próżno szukać... śniegu!

Czas stanowił ważny aspekt średniowiecznej wizji wszechświata – cykl roku zamykał się w dwunastu przedstawieniach zwanych „pracami miesięcy”. Znajdziemy je w średniowiecznej rzeźbie – zwłaszcza w...

19756

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]