Reklama

Ładowanie...

Niedosłuch

25.10.2021
Czyta się kilka minut
dekalogwartosci.com / Andrzej Wiktor
T

Tramwaj

Spytał, czy może mnie odprowadzić. (W Łazienkach, w stronę Agrykoli).

Wiedziałam – zaraz mi coś opowie.

Jak ktoś odprowadza mnie albo odwozi, to żeby historię opowiedzieć, wspomnieniem się podzielić.

Wiem, o czym pani pisze, zaczął i chyba był trochę wzruszony. I rozumiem. Ten rozumie, kto widział, a ja patrzyłem na wszystko własnymi oczami.

Mówił o getcie.

Patrzył na nie w Warszawie co parę dni, czasami nawet codziennie. Dwa razy dziennie, z tramwaju, przez okno.

Był to aryjski tramwaj, dla Polaków. Jeździł przez getto tranzytem, nie zatrzymując się.

Widział trupy na ulicach, ludzi w łachmanach i dzieci-szkielety. Chłopców w swoim wieku szmuglujących żywność i żydowskich policjantów, którzy ją zabierali. Drewniane wózki ze stosami zwłok…

Spytałam, dokąd jeździł.

Do dziadków. Przez getto było najbliżej....

6333

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]