Reklama

Uciekinier

Uciekinier

20.08.2013
Czyta się kilka minut
Twarz jak maska: usta przysłonięte przez wąsy, oczy pod okularami, czoło zakryte kapeluszem. Mówił mało, chociaż miał mnóstwo do powiedzenia. Powtarzał, że najlepiej czuje się jako obcy wśród obcych, najgorzej – swój wśród swoich.
Duszatyń, wrzesień 2012 r. Fot. Paweł Chara
N

Na początku ogród przy domu, w ogrodzie babka w kolorowej chustce zawiązanej pod brodą. Potem kościół, do którego dziadek-kościelny zabiera go, by dzwonił na Anioł Pański. Wreszcie wijąca się przy rzece droga do młyna i przysypianie na wozie zaprzężonym w dwie krowy. Wszystkie jego najwcześniejsze wspomnienia pochodzą z wakacji u dziadków na małopolskiej wsi.

ANI GUZIKA
Ojciec jest naczelnikiem urzędu pocztowego; rodzina ciągle przeprowadza się w ślad za jego pracą. W 1935 r. zamieszkują w Krakowie. Dwa lata później Sławomir zostaje posłany do szkoły. Lato 1939 r. spędza z młodszą siostrą u rodziny na Podkarpaciu. Dostaje pierwszy nóż fiński i sportowy karabinek, zostaje zabrany na wycieczkę do fabryki zbrojeniowej w Stalowej Woli. Z beztroską dziewięciolatka przysłuchuje się rozmowom dorosłych o wojnie – jest pewien wygranej Polaków. „Nie damy ani...

20243

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]