Reklama

Nie wszystko tabu, co się święci

Nie wszystko tabu, co się święci

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Jaką funkcję spełnia kultura wobec tabu? Ustanawia je czy pozwala przepracować?
Wiesław Rosocha, Malowany ptak, 1988 r.
S

Sens pojęcia tabu został we współczesnej dyskusji o kulturze rozmyty. Istnieją dziś przynajmniej trzy definicje tabu.

1) Pierwotny zakaz, który ogranicza zakres dopuszczalnych przez daną kulturę zachowań (np. tabu zabijania czy kazirodztwa). 2) Tabu wtórne, które jest często wykorzystywane w sporach kulturalnych i politycznych jako narzędzie ideologicznej krytyki (np. wtedy, gdy próbuje się zastopować proces ujawniania ciemnych stron przeszłości). 3) Nowy zakaz, wokół którego organizuje się dana wspólnota społeczna, a który powstaje najczęściej poprzez naruszenie starego tabu (np. gesty zaangażowanych artystów, którzy swoimi pracami zwracają uwagę na niesprawiedliwy charakter społecznych relacji, rozbijając ich opresyjną formę i zastępując ją nowym tabu, które chroni wykluczonych). Wszystkie trzy znaczenia pojawiają się w debatach o roli, jaką spełnia dziś...

6838

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]