Reklama

Ładowanie...

Nie wszystko tabu, co się święci

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Jaką funkcję spełnia kultura wobec tabu? Ustanawia je czy pozwala przepracować?
Wiesław Rosocha, Malowany ptak, 1988 r.
S

Sens pojęcia tabu został we współczesnej dyskusji o kulturze rozmyty. Istnieją dziś przynajmniej trzy definicje tabu.

1) Pierwotny zakaz, który ogranicza zakres dopuszczalnych przez daną kulturę zachowań (np. tabu zabijania czy kazirodztwa). 2) Tabu wtórne, które jest często wykorzystywane w sporach kulturalnych i politycznych jako narzędzie ideologicznej krytyki (np. wtedy, gdy próbuje się zastopować proces ujawniania ciemnych stron przeszłości). 3) Nowy zakaz, wokół którego organizuje się dana wspólnota społeczna, a który powstaje najczęściej poprzez naruszenie starego tabu (np. gesty zaangażowanych artystów, którzy swoimi pracami zwracają uwagę na niesprawiedliwy charakter społecznych relacji, rozbijając ich opresyjną formę i zastępując ją nowym tabu, które chroni wykluczonych). Wszystkie trzy znaczenia pojawiają się w debatach o roli, jaką spełnia dziś...

6838

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]